| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Ce tratament exista pentru petele de la soare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crisdc69 a răspuns:

Mai bine du te la un dermatolog bun. Ca unguent Clotrimazon e bun. Iti dispar petele dupa cateva zile. Dar trebuie sa l folosesti mai indelungat, impreuna cu niste pastile. Nu mai gasesc, reteta de la dermatolog. Daca te dai cu unguientul iti dispar.

| alina2k18 a răspuns (pentru Crisdc69):

Ala e antifungic, melasma nu e provocata de fungiwinking
''unguientul''
laughing

| Crisdc69 a răspuns (pentru alina2k18):

I am spus cu ce i dispare. Iar la reteta UNGUENTUL asta mi-a fost prescris. Si petele dispar. Maimuta inteligenta, ce esti.winking

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce-i sigur, e sigur: umbra

| alina2k18 a răspuns:

SPF pentru a evita inmutirea si hiperpigmentarea lor si mai mare, gen din maro deschis se face si mai inchis daca te bronzezi.
Plus tratamentele pentru melasma : tonere, seruri cu acizi exfolianti, creme depigmentante + proceduri/tratamente in cabinetul dermatologului.
Vezi ca daca nu ai grija cu SPF si dupa ce petele se atenueaza sau dispar ele pot reaparea fix in acelasi loc.