| Marck94 a întrebat:

Ce trebuie sa consumi ca sa iti intaresti imunitate? happy Ce alimente contin vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca problema sta putin diferit. Imunitatea noastra tine cont de tot ce bagam in noi, nu doar de ce alimente cu vitamine consumam. Poti sa bagi tu numai salate si numai mazare cu morcovi, daca mananci 3 pungi de cipsuri pe saptamana, sau le acompaniezi ciupercile cu un ou prajit, nu ai facut nimic.
Toate alimentele contin vitamine, toate legumele, toate, fructele si toate produsele de origine animala.
Important este sa stii ce sa nu bagi in tine: carne prajita, oua prajite, cartofi prajiti, cipsuri, niciun suc,, natural'' pe care il gasesti in magazine si care e in proportie de 90% zahar, nu mai vorbim de Cola si alte mizerii, alea sunt boala la sticla, pateurile de ficat, vegetale, toate sunt rele pentru sanatate, crenvurști, mezeluri, popcorn la microunde, zaharul trebuie consumat cat mai rar, siropul de porumb e cancer curat, alimentele sarate, afumate si marinate, margarina, carnea rosie mancata mai des de o data pe saptamana e iar periculoasa, branza topita etc.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Buna dimineata! Ai nevoie de zinc, vitamina A si vit. D3. Sportul ajuta in procesul de detoxifiere care faciliteaza imunitatea.

| kar1GaNNN a răspuns:

Consuma in alimentația ta zilnică usturoi, ardei iute, cate un suc de lămâie (facut acasa), bea multe lichide si fa mult sport.

| Jouliete a răspuns:

Fructele contin vitamina C (măr, portocala, lamaie), care este foarte importanta. În primul rand trebuie sa fii hrănit cu tot ce are corpul nevoie precum proteine( carne), glucide(sunt si in fructe dar mai mult in dulciuri), lipide astfel corpul poate lupta împotriva microbilor mai bine. Exista suplimente alimentare care pot fi luate pentru întarirea imunității si le gasesti la farmacie (spre exemplu Proimuniti).

| Laura098853 a răspuns:

Lactate si derivatele lor