| Pintilie_Alexandra_1997 a întrebat:

Ce trebuie sa fac daca sunt racita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| printesa00 a răspuns:

Daca ai temperatura de 39 de grade sau chiar mai putin, nu apela la ibuprofen sau alte medicamente care ajuta la diminuarea febrei. Aceasta deoarece febra omoara virusul si este, de fapt, benefica organismului slabit si rapus de boala. Administrarea medicamentelor care reduc febra este necesara doar in cazul in care suferi de o anumita boala care implica spasme, contractii etc.

Intr-o cana cu apa fiarta, amesteca 2 lingurite cu otet de mere, 2 lingurite cu miere (sau mai multe, dupa gust si preferinte) si zeama proaspat stoarsa de la o jumatate de lamaie (zeama de lamaie ajuta foarte mult compozitia, dar nu este absolut necesara). Amesteca bine compozitia si bea cate 3 cani pe zi.

Consuma cat mai multe fructe (citrice, in special) si legume.

Suplimentele de vitamina C nu trebuie sa iti lipseasca.

Se stie ca, atunci cand esti bolnav, apetitul scade si este nevoie sa mananci aproape fortat pentru a asigura organismului forta de a lupta cu raceala. Daca iti este foame, este semn bun - inseamna ca te afli pe drumul spre insanatosire. Cea mai buna reteta pentru o raceala urata este supa de pui preparata acasa, cu taitei si piper boabe, proaspat. De real ajutor iti vor fi orice fel de mancaruri picante sau preparate cu mult usturoi.

Odihna este un medicament excelent atunci cand corpul tau lupta cu virusii.
Ai grija sa te odihnesti cat mai mult, sa dormi cel putin 8 ore pe zi si chiar in timpul zilei (este indicat sa iti iei cateva zile libere de la serviciu, pentru a nu agrava boala).

Fa curat in zona in care iti petreci cel mai mult timp si sterilizeaza obiectele pe care le folosesti, pentru a impiedica raspandirea virusilor.

De fiecare data cand iti cureti nasul sau folosesti batista, pentru a masca un stranut, spala-te pe maini. In acest fel, ii vei feri si pe ceilalti membri ai familiei de raceala.

Baile calde, regulate, sunt ideale atunci cand esti racita.

Pentru a evita reinfectarea, hainele trebuie sa fie in permanenta curate, la fel ca si asternuturile pentru pat (in mod special) si alte suprafete sau obiecte pe care le folosesti frecvent.

Lasa la fiert o oala plina cu apa, pentru a mentine la un nivel ridicat umezeala din locuinta - in acest fel, vei putea respira mai usor si nu iti vei mai simti pielea si tenul atat de uscate. Ai grija ca apa sa nu se evapore complet.

Umple o soseta cu orez si las-o la incalzit in cuptorul cu microunde. Asaza aceasta "compresa" calda pe frunte, ceafa, urechi, gat sau pe orice alta parte a corpului "traumatizata" de dureri musculare si disconfort.

Sfaturi:

| printesa00 a răspuns (pentru printesa00):

Scuze,sfaturi am transcris din greseala, nu este inclus! Succes!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală ) - presupun că mai ai şi alte simptome...

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Legend123 a răspuns:

Bea ceai cald, stai in pat odihnste-te si du-te la doctor sa iti dea medicamente happy