| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faci in caz ca ai insolatie? Poti sa faci insolatie de la solar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da! Ei o aspirina, stai la racoare... si astepti sa iti treaca.
Daca ai pielea arsa te ungi cu iaurt!

2 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

La fel cum pot sa faci insolatie de la soare, poti face si de la solar.
Iei o aspirina si trebuie sa bei cat mai multa apa.Foooarte multa.In vreo 3 ore er trebui sa te simti mai bine. Daca nici asa nu trece...iei niste prosoape, pe uzi si te invelesti cu ele.Comprese cu apa rece pe frunte si pe talpi. Asta in cazurile grave de insolatie.
Daca pielea iti este asta poti folosi crema pentru arsuri, sau daca nu ai asa ceva prin casa... e ok si iaurtul.

Daca mergi la solar...nu sta mult din prima. Daca ai pielea foarte deschisa la culoare si nu ai mai fost la solar, incepe cu 3 minute. Daca ai mai fost...incepe cu 6 min.
Dupa ce ai culoarea pe care ti-o doresti (ai grija ca nu mai e la moda sa ai o piele gretos de bronzata) trebuie sa mergi odata la saptamana sa stai cam 8 -10 min pentru intretinere.Lasa mereu 2 zile intre sedintele de solar.Nu merge in zile consecutive pentru ca risti sa te arzi, chiar daca stai cate putin de fiecare data.
Eu am facut altfel.Am mers la solar vreo 30 de minute(in total) pana am capatat o nuanta acceptabila si mi-am luat crema cu agenti autobronzanti (efectul de vede in cateva zile). Nu e bine sa iti expui fooarte mult pielea la tuburile de la solar.Nu trebuie sa se vada ca ai fost la solar si ca ai adormit acolo. Ajunge cat sa nu fii alba...si in rest...trebuie doar sa iti intretii bronzul obtinutbatting eyelashes

Bula
| Bula a răspuns:

Metoda de la batrani, incercata: legi pe cap frunze de hrean proaspete, in cate 20 minute le schimbi.