| Paulaabb a întrebat:

Ce trebuie sa ii dau unui copil de 16 ani pentru protectie când ia antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MedRex a răspuns:

Un probiotic - de la 12 ani poate lua in principiu orice tratament ca si adulti. Probiotice sunt o gramada in farmacii, Eubiotic si Linex sunt cele mai populare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai bun pansament gastric luat odata cu antibioticul este Kefirul (sau chefir), pentru ca contine o gama foarte larga de probiotice organice foarte bune, distrugand candida si bacetriile rele, imediat cum isi fac aparitia.
In caz de lipsa kefir, puteti folosii iaurtul organic, natural (fara zahar, fara fructe, fara esente, din cel grecesc).