| Dedeu04 a întrebat:

Ce vitamine trebuiesc luate pentru a scapa de acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Zincul
Zincul este un mineral essential pentru sinteza proteinelor si pentru productia de colagen. Acesta calmeaza inflamatiile, accelereaza procesul de cicatrizare si vindecare a ranilor si nu in ultimul rand, intareste sistemul imunitar. Daca este luat in cantitati recomandate, ajuta la prevenirea acneei.

Vitamina C
Cunoscuta si sub numele de acid ascorbic, vitamina C imbunatateste textura pielii prin marirea productiei de colagen, avand si proprietati anti-inflamatoare. De asemenea, este de real ajutor in tratarea simptomelor asociate acneei: roseata, iritatii, inflamatii.

2 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Buna pritene.
cu acesi problema ma confrunt si eu nai cum sa scapi asa usor aici depinde de organismul tau trebuie sa te speli mai des cu sapun dav happy fara sa mai foloseti creme sau pastile ca am folosit si crede-ma ca nu au nici un efect le eau sa zic ca eu si ce am obtinut nimic! nici un rezltat sad ..am facut tratament o luna de zile si nici un rezultat e pelea sensibila cel mai bine ar fi sa mergi la un medic dermatolog si sati de o reteta buna pentru problema ta sanu ei pastile d ecapul tau ca de geaba ei. depinde cum tio fi norocul sad ca eu nu am laughing) asa ceva dar deja incepe sa se cam duca big grin sper ca nu apara ca fac urat laughing glumesc ma spla des cu dav si crede-ma e bun

| sti11ness a răspuns:

Zinc. E un mineral care il gasesti in orice farmacie, e bun pentru acnee.

Am cunoscut un caz care avea acnee la o varste innaintata (30) de ani si s-a vindecat printr-un tratament homeopat.