| Giulia911 a întrebat:

Chiar e mai sănătos sa devenim vegetarieni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu neaparat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu neapărat. Pot fi organisme că să aibă nevoie de suplimente alimentare dacă devii vegetarian.

| dullcat a răspuns:

Daca alegi sa mananci fast food si carne din surse dubioase zilnic, atunci poti spune ca da.Totusi, daca stam sa ne gandim un pic, oamenii inainte traiau mai mult si mai sanatos la tara tocmai deoarece nu mancau carne zilnic, ci numai la sarbatori, jumate din an fiind postul tinut de majoritatea, ca doar eram un popor crestin. Postului ii poti spune chiar dieta vegana.Cu siguranta si alimentatia a avut un rol deosebit in viata taranilor romani, care traiau pana la 90, bine mersi.

Deci o cale de mijloc asemanatoare ar putea fi dieta flexitariana.,, O dietă flexitariană, numită și dietă semi-vegetariană, este una care se concentrează pe alimente vegetale cu includere limitată sau ocazională de carne. De exemplu, un flexitarian ar putea mânca carne doar câteva zile în fiecare săptămână.'' - wikipedia.

https://www.doc.ro/......-si-reguli

| Hyperion7 a răspuns:

Nu, deoarece agricultura s-a chimizat atât de mult, încă nu mai ai garanția că mănânci ceva fara pesticide sau chimicale.

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

Noroc ca animalele sunt curate happy mananca toate bio si nu sunt ingrasate artificial.

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am zis că ele sunt scutite, ci că nici varianta vegană nu e mai sfântă, atâta tot.

| Furnicuta000 a răspuns:

Din punct de vedere al sanatatii, ramane un mister. Daca pornesti o dezbatere intre tabere nu o sa se termine niciodata.
Dar nici nu mi se pare ok sa omoram niste fiinte, adica inteleg ca sacrifici un pui, dar sa mananci carne in fiecare zi si chiar la fiecare masa? Eu zic ca totul cu masura. Din ce am observat eu personal in jurul meu (nu studii de pe net sau de la tv) oamenii cei mai sanatosi sunt aia care mananca carne de maxim 2-3 ori pe saptamana, in rest mananca oua si lactate cu masura, fructe si legume in fiecare zi iar toate astea provenite din gospodariile oamenilor de la tara

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Este mai sănătos să renunțăm la produsele procesate, să ne îndreptăm spre cele cu cât mai puține ingrediente, fără zahăr și, mai important să fie INTEGRALE

| Sekim a răspuns:

Ca sa raspund scurt si direct, da. Dar, asta nu inseamna ca e general valabil acest da. Problemele cele mai mari in ceea ce priveste produsele animale sunt grasimile, fie ele normale sau saturate. Exista destul de multe studii care au demonstrat ca o dieta bogata in aceste grasimi pot cauza probleme grave ale sistemului circulator si ale inimii ( chiar si cancer sau diabet ). In acelasi timp, vorba aia :,, Mananci orice vrei, dar cu masura " este destul de on point. Poti manca si carne, dar cu masura. Sa ai o viata activa, sa faci sport si efort fizic te poate ajuta mult, deci nu e neaparat valabil ca o dieta vegana te ar face mai sanatos. In schimb, daca ai consuma doar produse vegane, ai avea beneficii mari ( cantitati mari de fibre si grasimi sanatoase ). Parerea mea e ca, daca vrei sa fi cu adevarat sanatos, ai putea sa iti gasesti o sursa de proteina de calitate, cum ar fi spre ex pieptul de pui, tonul sau somonul. Proteina vegetala de obicei nu este completa, asa ca organismul nu o poate asimila in totalitate si gustul de obicei nu prea e satisfacator. Per total, poti fi foarte sanatos daca esti vegan, dar nu toti sunt dispusi sa renunte si sa se dedice unui stil de viata atat de strict, deci cel mai bine e sa iti creezi o dieta care sa iti indeplineasca tie cerintele cel mai bine.

| Drake21 a răspuns:

Nu stiu eu sunt carnivor

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Cum o spus olimpica franceza cand o venit la noi too much pork in Romania rolling on the floor

| Smmo a răspuns:

Fite. Daca vrei sa fii vegetarian trebuie sa ai grija sa nu faci carente si o sa ajungi probabil sa iei mai multe suplimente alimentare. Si-apoi cat de mult mai sanatoasa sa fie mancarea din soia si alte cereale modificate genetic? Vor afla generatiile urmatoare. Ce poti face insa si este bine e sa mananci carne mai rar. Carnea la randul ei fiind de la animale vaccinate nu stim cum, crescute in nu stim ce conditii si hranite cu aceleasi cereale de mai sus nu mai e nici ea ce a fost acum 100 de ani, dar ce sa facem, nu putem trai doar cu aer (inca).
https://www.doc.ro/......t-mai-bune
https://www.sfatulmedicului.ro/......arne_18372

| natur a răspuns:

Parerile sunt impartite. vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/nutritie/dieta-vegana