| anonim_4396 a întrebat:

Cine creeaza vaccinurile? Farmacistii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Vaccinurile sunt produse in urma anilor de cercetare si dupa ce trec toate testele necesare. Farmacistii doar le elibereaza (daca e cazul), dar ei nu au voie sa le administreze. Cercetatorii si medicii laboranti le creeaza, formula este stabilita in functie de tipul de agent patogen, modul de conditionare, perioada de valabilitate si asa mai departe. Farmacistul nu are voie sa aiba contact cu sangele pacientului si sa faca astfel de proceduri, deci nu le poate administra.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In general oamenii de stiinta, probabil o buna parte din ei sunt medici laboranti, or mai fi si alte tipuri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Farmcistul vinde medicamente.

| Sofer a răspuns:

Sunt create în laborator.

| PainTech a răspuns:

Te referi la partea de cercetare sau la partea de producție?

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Cine realizeaza formula vaccinala? Cine o produce? Ce rol are medicul laborant si ce rol are farmacistul?

| Ineys a răspuns:

Farmacistu e 0 barat pe langa cercetatorii care descopera formulele pentru vaccin. Despre acele persoane poti spune ca sunt geniale, nu numai munca asidua dar si inteligenta de care dispun ii ajuta sa ne ofere noua o viata mai buna. Nu vorbim despre cercetatorii in domeniul asta neaparat, ci despre cercetatori in general.

Uite aici mai multe : https://en.wikipedia.org/wiki/Research

Răspuns utilizator avertizat
| Felissa13Eden a răspuns:

Cercetatorii in laboratoare.In Romania, la momentul actual, se cauta vaccinul pentru COVID intr-un centru de cercetare de la Timisoara.
Se combate virusul cu diferite antibiotice, medicamente, pana se observa ce functioneaza cel mai bine in distrugerea acestuia si ce medicament este sigur si durabil pentru vaccin.

| Anonima163333 a răspuns:

HEI! Oamenii de stiinta.
Vaccinurile sunt facute in laborator.O zi faina!