| rebecca987 a întrebat:

Cine imi poate explica mai exact ce inseamna sa fii un om depresiv? Cum sunt acesti oameni? Va rog, daca se poate, fara termeni stiintifici si etc ca asa pot cauta si eu in DEXwinking.

Cel mai bun raspuns primeste fundita...:*
Scuzati categoria :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Against a răspuns:

Oameni depresivi sunt cei care au avut o cadere psihica din cauza suferintei, iar din niste oameni normali, pot ajunge foarte inchisi si tristi. Gasesc mereu o parte negativa in tot ce se intampla si sunt intr-o continua suferinta si lupta cu ei. Cei mai multi din depresivi, ajung la psiholog, cei mai puternici reusesc sa treaca peste.

| rebecca987 explică (pentru Against):

Adica poti sa spui ca esti un om depresiv atunci cand plangi din orice, chiar daca nu ai motiv? cand pur si simplu nu ai chef de nimeni si de nimic si te certi cu oricine?

| Against a răspuns (pentru rebecca987):

Depinde de la ce a pornit asta. Poti fi doar foarte sensibila si deprimata. Depresia e mult mai mult decat deprimarea.