Abh
| Abh a întrebat:

Cine isi face anual examenul citologic Papanicolau pentru depistarea cancerului de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu.Si nu numai asta. Fac un bilant anual complet.Cu analize de sange, ecografii, CT, controale la medici de specialitate (endocrinolog, ginecolog, cardiolog, nerfrolog), am sanatatea foarte subrezita si sunt nevoita sa fac asta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu.

| arrriadna a răspuns:

Eu il faceam (PN) de 2 ori pe an si 1 data/ an ma interesau doar analizele de sange- daca era calciul prea jos tot de 2 ori pe an le faceam si pe ele!
E prima data cand am "sarit" peste 3 examene (un an si jumatate! ce urat!) fiindca "daca vedeam ginecologie in fata ochilor ma apucau crizele de plans" hahahaha- intamplata dupa nastere. Abia astept sa ajung, pe 14 aprilie.
De cand mi-am inceput viata sexuala si pana la "nascut" am preferat sa urmez sfatul mamei de a "verifica daca totul e ok", bianual. Nu e chestie DOAR de cancer (oricum am risc crescut) ci si de infectii, raceli, o rana pe care eu nu o simt..."Prostii" de-astea.

| mihaa a răspuns:

Si eu il fac, acum astept rezultatul

| allleeeee a răspuns:

Mama mea...

| dadaina a răspuns:

Si eu il fac insa o data la 2 ani.