| Possible a întrebat:

Cine stie metode de cresterea parului mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! inceraca ceva remedii naturiste. ulei de masline, ulei de ricin, spalari cu frunze de nuc/urzica...o masca facuta de tine din galbenus+ulai masline si facut o maioneza, apoi aplicata pe par, stai 3-4 ore si apoi te speli normal..vei vedea inbunatatiri dupa 2-3 sedinte.
O zi frumoasa sa ai!

caramela
| caramela a răspuns:

Si scurteaza lunar din varfuri..cineva care are mana usoara.

| GabiiHaș a răspuns:

La pisici?

Răspuns utilizator avertizat
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Stimuleaza circulatia sangelui la nivelul scalpului

Din cand in cand, ofera-i scalpului tau un masaj. Maseaza foarte bine pielea capului in timp ce te speli, prin miscari circulare, pornind de la zona gatului pana la frunte.

Masajul stimuleaza circulatia sangvina, ajutand astel substantele nutritive sa ajunga mai usor la radacina firului de par.

Mananca sanatos si ia vitamine bogate in antioxidanti

Un regim de viata sanatos reflecta un par asemenea, asa ca ai mare grija la ce mananci. Consuma cat mai multe fructe si legume, carne de pui si peste, verdeturi, lactate si bea cat mai multa apa.

Indicat ar fi sa consumi cat mai multe alimente bogate in vitamina A, B, C si E, responsabile cu refacerea tesuturilor si esentiale pentru cresterea parului.

In cazul in care ai carente de vitamine care nu pot fi tratate prin regim alimentar adecvat, poti lua si suplimente alimentare, dar nu in exces. Foarte bune pentru intensificarea cresterii parului ar fi o cura de zinc si seleniu, recomandate de asemenea si pentru parul gras deoarece inhiba hiperproductia de sebum.

Tunde varfurile la un anumit interval de timp

Varfurile despicate, pe langa faptul ca sunt inestetice, incetinesc si cresterea firului de par. Asa ca, desi iti doresti sa iti lasi parul sa creasca cat mai lung, e bine ca la un interval de maxim 2 luni sa tunzi putin din varfuri (nu jumatate din par) astfel incat sa creasca sanatos de la radacina pana jos. Astfel, firul de par va scapa de portiunea despicata si va putea creste in mod natural.

Fii consecventa in ingrijirea parului tau

Asa cum zi de zi ai grija de pielea ta, te demachiezi, folosesti o crema hidratanta, masca sau o lotiune tonica, la fel si parul tau are nevoie de o ingrijire speciala. In primul rand, periaza-l cu grija, astfel incat sa nu il rupi. Cel mai indicat ar fi sa folosesti o perie moale, cu dinti din plastic sau fire naturale. Foloseste la fiecare spalare un balsam hidrantant, care in acelasi timp are rolul de a descurca firele de par si a le face mai usor de periat. Nu uita de masca, macar o data pe saptamana si de un ser pentru varfuri.

Ca alternativa la mastile si tratamentele din comert, poti folosi masti facute in casa, in special cele din ulei de masline sau ricin. Nu abuza de produsele de styling si ai grija cu ce iti vopsesti parul. Indicate ar fi vopsele cu cat mai putin amoniac sau deloc.

Sau:

Parul creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an. Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului actioneaza asupra intaririi radacinii si evitarea fragilitatii firului de par care poate stopa cresterea lui normala si chiar deteriorarea podoabei capilare. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a podoabei capilare.
- Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.
- Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.
- Uleiul esential de nuca de cocos, de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului si se recomanda aplicarea lor in fiecare seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Prepara in casa o masca de par din rodie si ulei esential de mustar. Aplica pe parul proaspat spalat si lasa-l sa actioneze intreaga noapte. Repeta tratamentul de trei ori pe saptamana pana la sase luni, daca parul tau este gras, fragil, cade mult si ai senzatia ca nu mai creste.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful la care te expui in fiecare zi si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, complet daunator si el.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea de care are nevoie.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este foarte important si, pentru o perioada nu este recomandat sa pierzi nici o noapte. Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni sa ingrijesti delicat podoaba capilara. Vei avea un par sanatos, bogat si stralucitor.

| Cocooos a răspuns:

Ceai verde aplicat pe par inainte de baie, vitamina A(gasesti in farmacie), ulei de masline. Maseasa scalpul timp de 5-10 minute. Piaptana-l des. Succes!happy

| Licurici_2266 a răspuns:

Sa iti tii parul strans in coada.big grin

| paulanagy a răspuns:

Am auzit ca uleiul de nuca de coccos folosit dupa fiecare spalare te va ajuta la cresterea parului!

| wdylf a răspuns:

Masajul capilar, morcovi, masca de ulei de masline si ou, periatul parului cu capul in jos si tinutul in coada pe timpul noptii.

| mirela69 a răspuns:

Tunde-te