| anonim_4396 a întrebat:

Ciocolata agraveaza acneea?? Si ciocolata amaruie?? Ofer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

S-a observat ca exista alimente care cresc riscul aparitiei acneei si al severitatii ei. Acestea sunt: produsele lactate si alimentele foarte dulci (zaharul, bomboanele, glucoza, mierea, inducitorii sintetici, faina alba, prajiturile, jeleurile, marmeladele). Nu s-a dovedit nici o legatura intre alte alimente si aparitia acneei.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

| Λndrei a răspuns:

Din cate am auzit eu de pe la dermatologi si nutritionisti cat timp am avut probleme cu acneea pot sa-ti spun ca da!

| Λndrei a răspuns:

Si mai intra si in categoria dulciurilor...care AGRAVEAZA!

| Empathizer a răspuns:

Da, ca orice produs ce contine cafeina, si ciocolata, de orice fel, agraveaza acneea.