| Amelia87 a întrebat:

Cit de mult ajuta consumul de ceapa si usturoi in raceli?

Si in ce cantitati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Usturoiul este un antibiotic! Nu toate racelile se trateaza cu antibiotice!

| username_8290 a răspuns:

Fooarte mult!

pai daca mananci o masa pe zi cartofi cu carne prajita baga de cateva ori carnea prin usturio ( asta daca e facut asa lichid ) daca nu mananca 4-5 catei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit doar de usturoi ca ar ajuta la raceala, nu si de ceapa.Cand eram racita am manca usturoi pisat, sau cu apa, chiar iti recomand daca esti racita pentru te ajuta mult, si in legatura cu cantitate, cat mai mult.Mai bine mananca-l pisat simplu sau apa.

| SimySia a răspuns:

O ceapa pe zi e bine. Foarte saraca in calorii, este un alt motiv pentru a introduce aceasta leguma in dieta zilnica. Ea ajuta la pierderea greutatii si este cunoscuta ca ucide bacteriile care pot cauza raceli si alte neplaceri in anotimpul rece.