| cristian_8667 a întrebat:

Citostatice, cailin, facute la un bolnav de carcinomatoza peritoniala. Efecte secundare si cum actioneaza asupra organismului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cunosc un preparat medicamentos numit Cailin, esti sigur ca n-a intervenit o eroare de tastare?
In general vorbind, carcinomatoza peritoneala este un stadiu foarte avansat al cancerului, deasupra posibilitatilor umane de vindecare. Citostaticele in acest stadiu se dau pentru cresterea duratei de viata (speranta de viata a acestor bolnavi este redusa) si pentru imbunatatirea calitatii vietii prin reducerea maselor tumorale. In general, chimioterapia scade oboseala, poate creste pofta de mancare si, eventual, poate intarzia ocluzai intestinala.
Reactiile adverse sunt numeroase, depind de preparat si de toleranta pacientului. Trebuie discutat cu oncologul daca efectele adverse apar si sunt suparatoare. Fiindca nu merita sa chinui ultimele luni de viata ale unui om cu un tratament care ii face mai mult rau decat bine, stiind ca oricum acest tratament nu il va salva.

| dy a răspuns:

Nu cred ca se numeste CAILIN, dar citostaticele toate au acelasi scop, reduc multiplicarea celulara a TUTUROR celulelor, indiferent daca astea sunt canceroase sau celule normale cu multiplicare rapida (celule sanguine, cele din unghii, par, etc). Din cauza asta, odata cu distrugerea celulelor canceroase, se distrug si multe celule necesare organismului! In mare, cam asa e mecanismul lor de actiune si de-aia apar multe efecte secundare. Dar n-ai ce face ...bolnavul nu are alta sansa. decat sa ia citostaticele cu toate efectele secundare! Sanatate multa!