| laviniaerg a întrebat:

Considerati cafeaua benefica sau daunatoare? Argumentati big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Este necesară în special celor care au tensiunea arterială scăzută (hipotensivi) deoarece o mai ridică puţin.
Este iarăşi utilă celor care au mult de învăţat într-un timp scurt fiind şi un excitant al sistemului nervos, amână starea de somnolenţă.
După unele studii consumul regulat de cafea ar împiedica şi apariţia anumitor forme de cancer.
Este contraindicată persoanelor hipertensive şi celor cu probleme ale sistemului nervos. De asemenea celor cu probleme ale stomacului.

10 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Nu este daunatoare daca nu este folosita in cantitati foarte mari pe zi.eu de ex beau cate o cafea dmineata ca sa ma "trezeasca" mai bine, sa nu adorm pe parcursul zilei

Răspuns utilizator avertizat
| PinkY a răspuns:

Nu sunt consumatoare de cafea insa stiu ca are efecte benefice (daca nu se exagereaza cu cantitatea), fiind un bun antioxidant...

Răspuns utilizator avertizat
| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Dupa parerea mea conteaza foarte mult cand o bei, daca vei cafea seara sau produse ce contin cofeina iti zic ca in acea seara vei dormi foarte putin chiar deloc. Daca vei dimineata merge ca ma trezeste mai repede si in timpu zilei...nu prea are nu stiu ce efect, eu mai beau la liceu pentru a 5-a sau a 6-a ora sa pot fi atent la ora ca adorm acolo.
Te sfatuiesc sa nu exagerezi, aici mi-am uitat argumentele pentru efectu negativ in afara de faptul ca creeaza dependentatongue!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca, cafeaua este un,, drog,, usor. Din cate am inteles poate fi benefica in unele afectiuni alee cordului, dar cred ca si dauneaza sistemului nervos central.Sunt nenumarate pareri pro si contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exemple: timp si spatiu1: ora de mate, la scoala a2a ora. "ce as bea o cafea!" pac a3a ora esti la cafea si esti bine dispus toata ziua.
timp si spatiu2: coltul de fumat in pauza. ai cafea in mana si o tigare cand ajungi la ora ai moralul ridicat.
timp si spatiu3: tocmai te trezesti in apartamentul cuiva. simti mirosul de cafea...brusc te gandesti "mai...nu am facut o alegere chiar asa rea avand in vedere ca sa trezit inaintea mea, a pregatit cafeaua si eu habar n-am cine e"
si mai vazusem intr-un documentar, un experiment pe soricei: cei care consuma cafea au mai multa dorinta de sex decat cei care nu consuma. bineinteles, astea sunt alte efecte pe langa cele deja mentionate de ceilalti membrii

| ser a răspuns:

Ultimele studii au trecut-o in randul alimentelor. Nici macar in ulcer nu mai este interzisa. Si nu este indicata la hipotensivi deoarece este diuretica si dupa o usoara crestere de tensiune urmeaza o scadere.Dependenta fata de cafea este mai mult psihiologica

| Florin_5341 a răspuns:

Consumul excesiv de cafea poate provoca marirea ritmului cardiac, palpitatii, tensiune arteriala, iritabilitate, anxietate, neliniste, aciditate stomacala, grata, voma. Fiecare dintre noi trebuie sa-si cunoasca reactiile organismului, limitele consumarii cofeinei. Sunt personae care pot bea chiar si sase cafele pe zi, in schimb ce unele nu suporta decat o jumatate de ceasca. O alimentatie sanatoasa nu are nevoie de cofeina, dar consumata cu moderatie nu poate reprezenta nici un risc pentru organism. Daca aveti un organism sanatos, cantitatea moderata este de trei cesti (de 200 ml) de cafea pe zi.

| mary1488 a răspuns:

Sa nu ne mai tot mintim,,, cafeaua contine cofeina, cofeina ii un drog care produce dependenta, nu doar in cafea ci si in ceai, ciocolata si unele bauturi racoritoare. daca tot spuneti ca, daca se consuma in doze mici nu produce dependenta, atunci haideti sa ne apucam toti de cocaina, marijuana, etc,, dar nu uitati,, in doze mici in fiecare zi...