| anonim_4396 a întrebat:

Consum f. multa cafea zilnic si nu ma pot lasa, 5 cesti cu cafea esspresso si una de nes, daca nu beau cum s-a luminat nu mai sunt buna de nimic 2 zile, mor de dureri de cap, dorm tot timpul, sunt lipsita de vlaga si trebuie sa beau deodata 2 ca sa-mi revin+ 1 algocalmin. Ce altceva sa consum ca sa pacalesc creierul, cafeaua fara cofeina are acelasi rezultat ca si cealalta? Cum sa ma las ca nu pot am incercat de n ori pana acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| daniela_7403 a răspuns:

Am citit undeva ca daca consumi mai mult de un litru cafea pe zi poti ajunge si la deces, sfatul meu e sa te duci la medic, ceva cu tensiunea la tine.

| Unique_8782 a răspuns:

Daca beti mai mult de 2 cesti pe zi, cafeaua se poate transforma in "otrava", afectand dintii, inima, stomacul si provocand o deshidratare puternica a organismului.

Provoaca dependenta. Cafeina este cel mai folosit drog din lume, cu efecte benigne.
Organismul nostru se obisnuieste foarte repede cu ea, iar daca va hotarati brusc sa renuntati la cele cateva cesti pe zi, va veti alege cu dureri de cap, stari de nervozitate si lipsa de concentrare. Nu va faceti griji insa, aceste simptome vor disparea in cateva zile.

Deci thinking incearca s bei altceva...[ceai verde] am auzit ca e bun in cazul asta!

succes cu lasareahee hee :*

| sabela a răspuns:

Buna! Si eu am baut multa cafea, cand ma treze-am pune-am intai ibricul pe foc si pe urma face-am ochi, insa acum nici nu-i mai duc dorul.Eu beau in schimb inca iar daca sunt obosita pun in ea o lingurita rasa de cafea dar foarte aromata. Te doare capul de la prea multa cafea si oboseala tot de la ea este.Cred ca primele zile o sa-ti fie un somn teribil dar dupa ai sa te simti foarte bine. Daca i-ti place laptele de cafea poti adauga are un gust tare bun.Multa sanatate i-ti doresc!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu ajunsesem la 2 ibrice mari/ zi (cam 6-7 cani de cafea, si cana de 330 ml). Pana cand mi-am dat seama ca, de fapt, pe mine ma trezea. mirosul cafelei. Si nu "din curiozitate" am aflat asta ci pentru ca am ajuns la medic. Am optat pentru inca, fiindca miroase asemanator cu ness-ul. Ceaiuri cu "efect de trezire" sunt 2 tipuri, ambele mai puternice decat cafeaua normala. Ceaiul negru si mate (mate-le arata tare ciudat iar din ceai verde poti pregati singura ceai negru lasandu-l in aburi si apoi uscandu-l).
Ca sa scap de dependenta de cafea eu am profitat de cateva zile libere. In primele 2-3 eram chiauna de parca "dormitam intreaga zi" apoi mi-am revenit. Imi afundam nasul in cana de inca si a fost bine.
Pana la pacalitul creierului... tu pari al naibii de surmenata. Dormi cat trebuie/ profund?
Constientizeaza ca tu esti cea care face totul zilnic, iar cafeaua este doar o "carja". Daca nu iti mai place poti sa o arunci cat colo. Dependenta e una psihica si o poti escalada usor daca stii ce anume reprezinta pentru tine cafeaua.

| tyana a răspuns:

In primul rand sa te vada un medic sa se stabileasca daca esti sau nu sanatoasa in urma unui examen clinic si a unor analize eventual. Apoi daca medicul decide ca esti sanatoasa cea mai buna cale de a te incarca de energie este sportul.Cafeaua e un energizant mincinos, iti da impresia ca te trezeste apoi una pe zi nu isi mai face efectul si ai nevoie de tot mai multe. Apoi hidrateaza-te bine pentru ca organismul are nevoie de lichide daca tu bei atat de multa cafea. Fa sport in fiecare zi si ai sa vezi rezultatul! Ai grija de tine!

| Briosaaa a răspuns:

Si mama mea e dependenta de cafea... Bea cam des. Dar s-a dus la medic si i-a dat o reteta.

Ciocolata calda e asemanatoare cu cafeaua iar eu, beau foarte multa ciocolata calda. Exact si mie imi provoca dureri insuportabile. Nu mai pot dormi si, la ora mi se inchid ochii.

Iti recomand sa te lasi de aces,, obicei '' si sa bei un ceai. E foarte bun! Dar daca nu te poti lasa de acest,, obicei '' e bine sa te consulte un medic! Parerea mea big grin

| LXandro a răspuns:

Poti incerca si cu bomboanele de cafea Kopiko
http://kopiko.ro/