| anonim_4396 a întrebat:

Consumul de ceapa imi face bine sau rau la sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Crisu_8081 a răspuns:

Se zice ca ceapa este sanatoasa.multi mananca ceapa la raceala pentru ca desfunda nasul.am cules cateva informatii despre ceapa:
Alte afectiuni ce pot fi ameliorate cu ajutorul cepei:

* Tuberculoza
* Insomnia
* Pneumonia
* Obezitatea
* Inflamatii

* Constipatia – ceapa poate functiona ca un laxativ usor

* Colesterol ridicat

* Viermi intestinali si alti paraziti

Neajunsuri: Utilizata in cantitati ridicate, ceapa poate provoca dureri stomacale si iritatie gastrointestinala, conducand la greata si diaree.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă nu ai probleme cu ficatul este ok.
Este o sursă naturală de vit. A.
Pa, pa.

auran
| auran a răspuns:

Si cu stomacul as adauga la ce a spus legiuitoarea

| sigmanet a răspuns:

Ceapa face bine si este indicat sa mananci ceapa si usturoi. Sunt de acord ca mirosul poate deranja, dar corpul omenesc are nevoie de acest aliment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceapa contine o sbstanta care nu lasa sa se depuna colesterolul pe artere, te mai scapa si de unii paraziti stomacali si e bun in tranvaiele aglomerate... iti elibereaza rapid un scaun rolling on the floor

| elena a răspuns:

Ce sa mai scriu si de binefacerile acestei plante, ai raspunsuri cat se poate de clare si mai ales amunzante, stil "bro" OK...dar...mancati ceapa cat vreti insa inainte de a o consuma opariti-o putin, veti avea o mare surpriza, apa va avea o culoare galbena, s-a dus raul, apoi spalati-o sub jet de apa rece si zvantati-o pe un servetel este si crocanta. Si actorii mananca ceapa, nu-i asa? dar cum o recomand eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da da' actori-s intr-o ureche, nu te poti lua dupa ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo de eliberat scaune in tranvai. Ceapa ca ceapa, da sa incercati cu usturoi laughing ca aveti tot tranvaiu pentru voi rolling on the floor

| gabimaris a răspuns:

Depinde de functionarea sistemului tau digestiv si de toleranta celor din jurul tau! Ceapa este foarte buna atat in stare cruda cat si in stare preparata, la gratar sau prajita sau fiarta, depinde daca iti permite sanatatea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceapa prajita excesiv face rau!
Ceapa cruda face rau la anturaj!