| marsy a întrebat:

Cred ca mi-a crescut un fir de par sub piele (la subrat) si s-a facut un nod ce sta de citeva luni! Cind apas. ma doare. astazi a esit putin puroi! ce sa fac sa treaca difinitiv? Stiu ca e din cauza epilatorului!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dienuka a răspuns:

Este foliculita. Se intampla in momentul in care se smulg firele de par. Ideea este ca porii raman deschisi si pot intra micobi. Este o zona sensibila si in continua frecare. Depinde in ce stadiu este. Daca este furuncul, uneori poate necesita interventie chirurgicala pentru eliminarea puroiului. Poti incerca si mibazon unguent (se gaseste la farmaciile veterinare), care este un complex de 5antibiotice.
Recomand totusi un consult macar la medicul de familie.
Sanatate.

4 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Atentie sa nu se complice cu o hidrosadenita
http://www.mymed.ro/hidrosadenita-abcesul-tuberos-sau-boala-verneuil.html

| Lora a răspuns:

Incearca sa-l scoti cu un ac dezinfectat

| matraguna1 a răspuns:

Scoate ce-i acolo laughing cand patesti chestii din astea nu le lasa sa stea cateva luni! chestiile astea se vindeca abia dupa ce este eliminata infectia dinauntru.

| marsy explică:

Desigur ca am incercat sa scot infectia! a esit. dupa aceea iar a aprut! Si cu acul dizinfectat am skos parca totul! Acum sper sa-mi treaca!