| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că îmi pot vindeca anxietatea gravă citind si aplicând cartea Dr.Kirren Schnack-Invinge anxietatea in 10 pasi? Cică e un psihoterapeut doctor specializat pe anxietate.
Am luat-o de la editura Bookzone, cartea se numește învinge anxietatea in 10 pasi.
Am o panica și o anxietate foarte mare în viața de zi cu zi din cauza asta fiind și dependent de benzodiazepine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustDeedee a răspuns:

Salut! Nu cunosc cartea si nu ma aflu in cazul tau, dar am avut si eu situatii pana acum in viata in care ma simteam anxioasa si speriata si in situatii minore, dar nu am apelat la medicamente. Pe mine m-a ajutat foarte mult sa vorbesc cu cineva de incredere si care are rabdare sa ma asculte, sa fac activitati care ma fac fericita, sa iau o pauza de la viata cotidiana, sa meditez, sa fac miscare, bineinteles si sa citesc carti care ma binedispun. Orice lucru care imi tinea mintea ocupata de la alte ganduri era un plus pentru mine. Nu stiu cate dintre activitatile enumerate anterior le-ai incercat (sau chiar poate pe toate), dar sper sa te ajute intr-o mica masura macar raspunsul meu. Iti doresc numai bine, liniste si pace in viata ta!