| Pluma a întrebat:

Credeti in homeopatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Unele medicamente homeopate si-au dovedit eficacitatea, altele nu. Depinde si de bolnav.In strainatate un homeopat nu este in mod obligatoriu si medic.Acest fapt ma ingrijoreaza si ma face sa ma indoiesc uneori de efcienta unor tratamente. Mira

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da.

| mariusres a răspuns:

Credeti in horoscop? credeti in vraji? credeti in clarvazatori? credeti in vraci? raspunsul meu e NU.

| selef a răspuns:

Daca nu crezi nu are efect.

| cely a răspuns:

DA

| Dara a răspuns:

Acum catva timp as fi zis ca nu cred, dar de curand am ajuns la concluzia ca unele medicamente homeopate pot ajuta.
Depinde si cine ti le recomanda, mie mi-a fost prescris de medicul de familie. Dar am o colega de servici care a ales sa-si trateze fetita la homeopat pentru: imunitate scazuta (- desi fetita a racit in continuare, ca toti copiii), lovituri la cap (copilul avea 2 ani, la varsta asta inca nu e echilibrul format pe deplin), calmarea nervilor ( pentru ca tipa si se enerva din orice - ceea ce face orice copil de 2 ani!), si pentru nu mai stiu ce, de ajunsese sa infunde copilul cu medicamente homeopate pentru o gramada de trasnai! In asemenea cazuri, nu stiu cine e de acord cu homeopatia in totalitate! Sau poate in acest caz, nu homeopatia e problema ci parintii copilului!

| Ronin a răspuns:

Pina nu incerci, nu poti sa afli daca merita sa ai incredere sau nu.

| esanatos a răspuns:

Daca citesti cate boli se pot trata cu medicamentele homeopate o sa iti faci o parere fisrte buna despre homeopatie.

Mai ales ca nu are nici o contraindicatie si nici un efect advers eu zic ca erita incercat.
Vezi: http://www.esanatos.com/....../index.php