| Girly97 a întrebat:

Crema cu uree este cumva obtinuta din urina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Dacă era obținută din urină, numai și numai din utină, ar fi trebuit să plătești cu mult, mult mai mult decât existentul preț al acelei creme.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E produsa chimic.

| WhiteLife a răspuns:

Ureea se găsește în urina, dar cea folosita în industrie e preparata chimic. Ca sa înțelegi mai bine, laptele conține calciu. Dar dacă iei suplimente de calciu, el nu e extras din lapte. E obținut în laboratoare sub diverse combinații.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ureea este compusul organic cu formula moleculară CO(NH₂)₂. Ureea este, de fapt, diamida acidului carbonic, deci o omidă. Se numește așa deoarece se obține din acidul carbonic, printr-o dublă reacție a acidului cu amoniacul.

| zeus24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amida, nu omida

| EcceHomo a răspuns:

Nu,dar poate conține urme de urină.

| gheorghe699 a răspuns:

Categoric nu, ureea, este obtinuta din azotatul de amoniu, este un ingrasamant chimic. evident crema de care vorbesti poate avea si un procentaj de uree, dar sa nu confundam.

| zeus24 a răspuns:

Evident ca se obtine din urina