| FLAViЯ a întrebat:

Crema de galbenele chiar poate trata cicatricile? Se gaseste in farmacii? Daca nu, oare o pot prepara singura cumva? Am niste cicatrici pe picioare de la niste bube, nu e foarte grav dar ma deranjeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nicole, daca iti insusesti faptul ca cicatricile se formeaza din alt tesut decat pielea "normala" (in engleza i se si spune scar tissue - adica tesut de cicatrice) atunci totul are sa fie mai usor. Adica ai sa intelegi ca o cicatrice mare nu se poate trata de nici un fel, decat daca tai cicatricea si o inclocuiesti cu o grefa de piele. La cicatricile mici se mai poate face ceva pentru ca celulele depiele sunt amestecate cu cele de cicatrice si se mai uniformizeaza pana la un anume nivel. Crema de galbenele este buna dara nu pentru cicatrici. Iar chestia cu crema de melci este o gluma de copii prostuti.

| cornculapte a răspuns:

Se gaseste in farmacii si la plafar sau pe unde mai gasesti ceaiuri, remedii naturiste etc. Dar nu cred ca trateaza cicatricile. Nu am auzit de asa ceva. Multi incearca sa scape de cicatrici si e greu, de majoritatea chiar nu poti scapa. Operatii estetice sau mai stiu eu ce alte proceduri mai exista pentru indepartarea cicatricilor, dar in nici un caz unguentul cu galbenele. Daca ar fi adevarat, nimeni n-ar mai avea cicatrici, ca la 2-3 lei cat costa o cutiuta cu unguent...

| Roxii a răspuns:

Crema de galbenele o gasesti in orice farmacie sau magazin naturist

| wormy a răspuns:

Eu stiam doar ca cicatrizeaza, nu ca ar trata cicatricile. Poate n am inteles eu bine.
Oricum, gasesti crema de galbenele in orice farmacie.si la plafar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sufar de aceeasi problema si sunt foarte suparata din aceasta cauza.Am incercat comprese cu tarate lasate peste noapte si a fost mai bine insa am destule cicatrici de care nu scap crying
Intr-o zi trebuie sa imi fac curaj sa merg la dermatolog.si asta cred ca ai face bine si tu.Si poate ai mai observat. daca te bronzezi nu se mai vad chiar asa(depinde ce fel de cicatrici ai)

| RoxanaStan00 a răspuns:

Doar cicatrizeaza, nu vindeca. Pentru vindecarea cicatricilor iti recomand sa cauti un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E. Eu am aflat de el de la medic si a fost ok, si-a facut treaba, mi-a vindecat cicatricile.