| ռօCօოოεռէ a întrebat:

Cu ce poate fi inlocuit antitetanosul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ai vorbit cu medicul de familie? In cel mai rau caz o sa iti spuna de unde ti-l poti lua. O doza de romanesc care se livra direct catre minister era vreo 4 RON, acuma din afara e undeva spre 50 RON. Votati PSD sa o ducem si mai bine!

28 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cu nimic.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru OoBunnyoO):

Am inteles ca nu se mai comercializeaza si de aceea am intrebat.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Nu este adevarat, cred ca este doar un zvon, eu nu am auzit asa ceva. Antitetanosul este un vaccin destul de important. Daca va fi inlocuit cu ceva ori se va descoperi vreo forma imbunatatita a vaccinului, fii sigura ca o vor face publica si vor mentiona la televizor, radio, in spitale ori in policlinici. Iar doctorii vor stii de el cu siguranta.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru OoBunnyoO):

Acum ceva timp la orice farmacie din judet la mine nu gaseai vaccinul pentru ca erai nevoit sa ti-l cumperi personal. Dar multumesc.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Da am vorbit. Si nu costa mai mult de 20 de lei. Si ce treaba are partidul cu intrebarea mea?
Mai asteapta putin pana la prezidentiale. Ca numai un singur partid putea face "binele acesta imens" tarii. Scuze nu am putut sa ma abtin big grin!

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

E bine daca se gaseste cu 20, inseamna ca e ala autohton de pe undeva. Ce treaba are partidul? Partidul are grija sa faca praf tot si sa consumam de la altii, ca sint comisioane grase la importuri. Astept prezidentialele in pozitie de start la 50 de metri plat. Iese Ponta, am plecat.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Partidul pe care il sustii tu sus si tare..are grija ca Romania sa ridice cat mai repede steguletul alb sus! Pacat ca nu am drept de vot puppy dog eyes!

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Ce partid sustin eu? Am zis ca sustin vreun partid?

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Se intelege sad. Oricum n-are rost sa discuti politica cu un copil.

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Ce ai inteles tu, ca ma faci curios. Sint apolitic. Prefer OAMENI, nu partide. Oameni capabili, si din pacate foarte putini de genul asta se baga in cocina asta care e politica romaneasca.
P.S. Daca iei si studiezi un pic vezi ca in Romania nu se poate gasi un partid care sa aiba o doctrina anume pe care sa si-o respecte. Toti o dau dupa cum bate vintul ca sa mai prinda niste voturi, atita tot.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Apolitic.dar faci publicitate unor partide laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Nu stiu de ce dar am impresia ca nu ai inteles misto-ul de mai sus. Aia fix reclama nu era.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Deci suntem de aceesi parere? laughing am consumat comm urile degeaba sad.

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Exactly.winking

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Fundita dar fara glumita cu partidul..ma fac ca n-o vad. Si costa 80 de ron vaccinul laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Haoleu, 80 a ajuns? Pai nah, la cum o duc astia cu afaceri in industria farmaceutica/distributia de medicamente, cred si eu...

| ռօCօოოεռէ explică (pentru KodrutZ):

Dap, 80 cel mai ieftin laughing. Dar nu gasesti in majoritatea farmaciilor.te trimite direct la urgente, iar acolo ti-l face gratis.

| KodrutZ a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Ai vorbit cu medicul de familie? In cel mai rau caz o sa iti spuna de unde ti-l poti lua. O doza de romanesc care se livra direct catre minister era vreo 4 RON, acuma din afara e undeva spre 50 RON. Votati PSD sa o ducem si mai bine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cu un alt preot; ca medicul nu a apucat sa faca la timp injectia

| ռօCօოოεռէ explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asa drag ai prins de mine? laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Mi-as dori, din tot sufletul, sa nu ajungi sa regreti ignorarea sfaturilor medicului

| ռօCօოოεռէ explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sunt in viata, dragul meu..nu iti fa griji pentru mine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

"Cu ce poate fi inlocuit antitetanosul?"
atunci cand pui astfel de intrebari : gandesc eu ca prostia ar fi bine sa doara!winking laughing

| ռօCօოოεռէ explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Intrebarea aia e pusa acum mult timp, 3 ani mai exact, cand cineva avea nevoie de acest vaccin, s-a prezentat la urgente dar i s-a spus ca nu au vaccinul, sa caute in farmacii sau inlocuitori.
Nu stiu de unde atata ironie pe capul tau. Sper ca acel 1953 sa nu fie anul nasterii tale.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ռօCօოოεռէ):

Inainte sa pui acea intrebare inepta : ar fi trebuit sa te documentezi in privinta acelui vaccin. iar informatiile exacte nu prea le gasesti la novicii de pe TPU

| ռօCօოოεռէ explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dar nu mai fi dom'le atat de rau ca nu ti-am dat in cap. Nu ma cunosti si iti dai cu parerea despre mine, fara ca eu sa-ti fi zis ceva. Ma gandeam ca poate mai era cineva in situatia aceea si stie despre ce e vorba.

| happy31animation a răspuns:

Pai trebuie mai intai sa vorbesti cu medicul de familie sau sa mergi la spitatl.

| mindmaze a răspuns:

Ti s-a spus de la spital ca nu este? Eu stiu ca ti-l face, acum 2 ani bunica mea a fost la spital si i-a facut. Eventual da un telefon inainte.

| ռօCօოოεռէ explică (pentru mindmaze):

Da, am vorbit cu un doctor. Trebuie cumparat vaccinul de la farmacie. Dar multumesc.