Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

Cu ce tratament ati scapat de viermi intenstinali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cu Vermox daca te referi la oxiuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mai intai mi-am facut analize complete de sange,urina, scaun, iar apoi medicul de familie mi-a prescris ceva impotriva lor.
Nu bei lapte dulce pe toata perioada tratamentului, nu consumi dulciuri.
Mie mi-s-a dat ZENTEL sa iau, luam cate 2 pastile zilnic cu apa intregi pe stomacul gol dimineata.
DAR, mai intai trebuie facute analize complete si vezi ce-ti recomanda medicul sa iei.
Te pup!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cand ma pupi draga?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Buna seara!
Asa e forma mea de salut, nu te speria asa.
Te pup!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Al meu e iubire forma de salut

| karsivan a răspuns:

Depinde de viermi gardia? tenie? ascarizi?

| Overom a răspuns:

Intai trebuie facuta o analiza, apoi medicul ti-l poate da ..ca aici poti auzi N pareri

| anamimanonim a răspuns:

Viermi intestinali? Cu tratamentul oferit de medicul de familie!

| gabriela15 a răspuns:

Decaris, cand eram mai micuta stiu ca imi dadea mama, sunt doua pastilute

| xViseColorate a răspuns:

Uite 5 remedii:
1. Cimbrul - eficient pentru giardia

Are proprietăţi antibacteriene, carminative, stimulează digestia şi creează un mediu neprielinic pentru paraziţii intestinali. Îl poţi folosi ca să prepari ceaiuri. Mai poţi să urmezi un tratament cu ulei volatil de cimbru, care are proprietatea de a împiedica reproducerea paraziţilor.

2. Usturoiul - eficient pentru oxiuri

Este recunoscut pentru proprietăţile sale terapeutice în cazul paraziţilor intestinali. Curăţă 2-3 căpăţâni de usturoi, taie felii şi pune la fiert într-un pahar cu lapte. Când începe să fiarbă, opreşte focul şi lasă acoperit până dimineaţă. Se strecoară amestecul şi se bea călduţ dimineaţa pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun.
3. Pelinul - eficient pentru giardia

Se fac băi externe de şezut în fiecare seară cu infuzie de pelin.
4. Seminţele de dovleac crude - eficiente pentru oxiuri

Ajută la eliminarea paraziţilor din intestin. Poţi să le consumi crude, să iei capsule cu seminţe de dovleac sau ulei din seminţe de dovleac presate la rece. Mai poţi să-ţi prepari o pastă din 300 grame de seminţe de dovleac pisate şi amestecate cu 50 mililitri de apă plată şi 2 linguriţe de miere până se obţine o consistenţă cremoasă şi pe care să o consumi fracţionat dimineaţa pe stomacul gol, cu o oră înaintede a lua micul dejun.
5. Cuişoare plus seminţe de in - eficiente pentru giardia

Amestecă 10 părţi seminţe de in măcinate cu o parte cuişoare măcinate. Foloseşte publberea pentru salate sau ia câte 25 de grame în fiecare zi timp de o lună. Se ia trei zile consecutiv, după care faci pauză trei zile. Curăţă intestinul de paraziţi, fiind eficient în cazul infecţiei cu giardia.

| Neya a răspuns:

Parasit Clean ceva de genu'. Fundita?happy