| anonim_4396 a întrebat:

Cum anume dauneaza fumatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gudroanele din tigari sunt un factor teratogen important (dau malformatii la copii) si unul dintre cei mai importanti factori cancerigeni cunoscuti (implicati in cancer pulmonar, de mucoasa orala, de cavum, de laringe, de trahee, de mucoasa nazala, de piele, de vezica urinara, de stomac).

| psiholoaga a răspuns:

Ti se ingalbenesc dintii, buzele, degetele. Ti se irita mucoasa faringiana. Ti se distrug plamanii. Devii dependent de ceva daunator. Puti a fum de tigara.

Bula
| Bula a răspuns:

Cea mai mare daunare face gudronul ce se depune in plamani, astfel ingreunand absorbtia oxigenului necesar organismului.

| borsec a răspuns:

Pai eu zic ca orice tigara dauneaza organismului, indiferent de cat fumezi, dauneaza si chiar daca stai in fumul de tigara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin inhalare

| thebestyo a răspuns:

Peste tot există avertismente legate fumat…toţi ştim cum scrie pe pachetele de ţigări şi anume…Tutunul dăunează grav sănătăţii. Deşi acest aspect este scris pe pachet câţi dintre noi respectăm acest lucru şi mai ales câţi dintre noi ne gândim să acceptăm acest lucru? Răspunsul este simplu, nu îl acceptăm şi gata deoarece spunem că nu ni-i se poate întâmpla nouă nimic rău. Dar hai să luăm treptat să dezbatem acest subiect.

În primul rând ţigările au nicotină, care este foarte nocivă sănătăţii în general. Această nicotină se depune în tot arborele bronşic şi de multe ori aspectul acestor depuneri este asemănător unui horn care este acoperit de funingine. Acest lucru nu este deloc sănătos şi poate fi chiar nociv în mare măsură sănătăţii. Un alt aspect este legat de felul cum va arăta tenul. O fumătoare va avea tenul mult mai ridat şi afectat şi chiar cu tentă gălbuie, iar dinţii vor avea o coloraţie galbenă şi mirosul gurii va fi de stătut. Deci aspectul fizic care este foarte important la o domnişoară/ doamnă va fi foarte afectat. La fel şi la bărbaţi şi se va observa că la nivelul degetelor va exista o coloraţie galbenă şi mâinile vor mirosi urât.

Din punct de vedere al sănătăţii cu timpul va apare bronşita, fără a se face o selecţie. Cu cât trec mai mulţi ani ca fumător cu atât se va observa afectarea sănătăţii. Bronşita este o afecţiune de la nivelul tractului respirator care este foarte gravă. Debutează cu o tuse la început uscată iar apoi cu secreţii. Bronşita este de două feluri: pink puffer şi blue boters şi afectează inclusiv constituţia fizică a persoanelor.

Iar din punct de vedere al îmbrăcăminţii să nu uităm că aceasta se impregnează cu fumul de ţigară şi vor avea un miros nu prea plăcut.