| mariuscdrz a întrebat:

Cum ar trebui ca fetele sa se spele in zona intima, la vagin. Ma refer daca este suficient ca o fată sa se spele doar cu apă caldă sau este nevoie sa se si dea cu săpun? Si cam de mult ar trebuie sa se curețe in zona intimă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e suficient doar apă. folosește gel intim, cel de la Lidl, Cien este foarte ok, vezi dacă au totuși și vreuna din variante fără parfum. ca și îngrediente este blând și ok și e și foarte ieftin

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa problema igienei fetelor si femeilor in seama lor, tu ai grija sa-i speli propriul cuc, zilnic cu apa calda si sapun, ca sa elimini secretiile, urina si bacteriile care se formeaza in pliurile lui.

Tu nu ai macar idee unde-i vaginul, dupa cum constat!
Nu este indicat sau recomandat ca femeile sa bage nimic in vagin. Vaginul se auto-curata, prin secretiile pe care le produce.
Spalarea organelor sexuale femeiesti se face doar la exterior, spaland vulva cu apa calda si sapun.
(vaginul este o cavitate care se afla 100% in burta femei, pelvis mai precis, nu este la exterior!)

| mariuscdrz explică (pentru Violleta2022):

Eu am intrebat pentru iubita mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariuscdrz):

De ce, ea este incapabila sa intrebe?
A ajuns la varsta asta, practicand sexul si nu are habar sa-si spele vulva ( nu vaginul)?
Cum ar fi ca o fata sa te intrebe pe tine: "hei, spune-mi cum se spele baietii la cuc, la interior se spala cu ceva?"

| mariuscdrz explică (pentru Violleta2022):

Esti pe ciclu cucoană sau ce ai de te enervezi asa rapid? laughing)))

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Teribil de jenant si pentru tine si pentru ea!
Eu nu as rade, ca-i de plans situatia voastra!

| mariuscdrz explică (pentru Violleta2022):

E de plâns situatia ta laughing)
Eu am intrebat de curiozitate mai mult, întrebarea mea referindu-se la ea. Ce e asa de jenant in asta? laughing)))

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Este grav sa ajungi aproape de varsta maturitatii, sa-ti incepi viata sexuala si sa nu ai habar cum sa-ti speli organele sexuale, punand pe altii sa intrebe pentru tine.
Asta se invata acasa, in primii ani de viata, prine educatia data de mama si tata.
Chiar nu gasesc nimic de ras, ci-i de plans!

| mariuscdrz explică (pentru Violleta2022):

Era o intrebare de curiozitate, pana la urma TPU este un site pentru a pune intrebari, daca esti pe ciclu si te deranjeaza orice intrebare, ignora intrebarea, simplu laughing)))))

| sierra1 a răspuns:

Tu pui intrebara asta din trecut, să zicem din secolul XV - XVI?

| zilog a răspuns:

știu ele ce te interesează pe tine!
Există pompe vaginale si substante chimice speciale pentru ca la femei se dezvoltă bacterii urât mirositoare
si cum sa o saruti acolo daca ea pute
asa ca nu mai e nici o atractie
plus ca exista rscuri de infectare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa si sapun

| Swetlly122 a răspuns:

Săpunul nu trebuie sa folosești ca nu e bun. Exista atâtea produse de curățare in zona aia. Deci cumpără și tu și renunță la săpun