| Elly7890 a întrebat:

Cum as putea scapa de o durere de dinti suparatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Tibberiw a răspuns:

Ducandu-te la stomatolog saaaau, the old fashioned way, poti tine niste tarie(rachiu, tuica) in zona in care te doare.Dar mai bine e cu stomatologu'.

| Rita1999 a răspuns:

I-a panadol forte( daca nu are panadol simplu) si apoi incearca sa te duci la stomatolog!

| Cristinell90 a răspuns:

Ia ketorol dar cel mai bine te duci la stomatolog si iti rezolva problema la sigur

| vladarusnac a răspuns:

6 metode naturale pentru a scapa de durerile de dinti

1. Suc de ceapa sau de usturoi. Imbiba putina vata sau tifon intr-una dintre cele doua solutii pentru a dezinfecta cavitatea bucala. Daca durerea este intensa, lasa tamponul cu usturoi aproximativ o jumatate de ora pe dinte.

2. Compresa fierbinte. In cazul durerilor provocate de abcese aplica o compresa fierbinte timp de 5 minute, dupa care clateste-ti gura cu apa sarata, usor calduta. Repeta procedura de mai multe ori, din jumatate in jumatate de ora.

3. O gura de alcool. Exista un obicei vechi prin care se spune ca o gura de alcool tinuta cateva secunde in zona dureroasa anestetiaza locul cu pricina. Insa, nu este un remediu pe termen lung de care sa abuzezi pentru ca poate provoca arsuri ale mucoasei bucale.

4. Un obiect cald. Caldura are efectul de a bloca semnalele de durere emise de corpul uman, efect similar cu un medicament calmant. Aplica in zona dureroasa un prosop pe care l-ai incalzit in prealabil sau o sticla cu apa calda invelita intr-un material pentru a nu irita pielea fetei.

5. Presopunctura. Prin apasarea cu varfurile degetelor a punctelor reflexogene se poate alunga durerea. Cel mai important punct energetic in aceasta afectiune se afla langa unghia degetului aratator. Se apasa puternic de la baza incheieturii dintre degetul mare si cel aratator, timp de cateva minute.

6. Ulei cu vitamina E. Maseaza gingiile cu acest ulei pentru a le intari.

Citeste mai mult pe: http://sanatate.acasa.ro/......i-896.html

| charleslouboutin a răspuns:

Mergi la dentist!

| Azµre a răspuns:

De stomatolog ai auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te duci la stomatolog, clar!
Uleiul de cuişoare este cunoscut ca un bun tratament pentru durerile de dinţi.
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

Toate cele bune.