| NonZarek a întrebat:

Cum e experienta aceea când ești pe masa de operație anesteziat dar treaz și gândul acela ca te taie în momentul acela dar tu nu simți nimic? Nu v-ar fi frica sa va operați asa? Și de ce se fac operații de genul fără anestezie totala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am peste 10 anestezii generale si doua anstezii locale. In anestezia generala te adoarme si, pe vremea lui Ceausescu, inainte de anestezie iti faceau o injectie care te facea sa fii curajos. In rest, m-am cam obisnuit cu anestezia si cu operatiile si nu ma mai duc cu frica. La inceput aveam o frica destul de mare dar ma consolam cu increderea in medici. Mai multa frica am avut la anestezia locala. Iti poate gresi injectia in spinare si ramai nenorocit pe toata viata.

| Drimmero a răspuns:

Nu stiu daca se pune ca operatie dar am fost cusut, eram anesteziat doar cu spray si simteam destul de tare cusatura dar eram tinut de vorba de asistente ca sa ma faca sa uit.

Unele operatii nu au rost sa aiba anestezie totala, la unele esti si conectat la ecran si vezi in timp real ce iti face, dar de obicei nu sunt operatii complicate.

| Eireann a răspuns:

Anestezia generala e compusa din 3 parti - analgezia care operate transmitetra semnalului dureros spre creier, miorelaxarea care opreste miscarea muschilor in timpul operatie si sedarea adica adormitul. Anestezia generala e foarte periculoasa, necesita suport respirator (fiindca muschii care ajuta cu respiratia nu functioneaza), tulbura digestia si medicatia folosita e puternica, etc. Anestezia generala e folosita in cazurile cand este necesara. Nu iti imagina ca o sa iti faca cineva transplant de cord cu anestezie locala :-). Anestezia locala e folosita pentru operatii mai putin invazive, de exemplu la nivelul mainilor. Si chiar si in cazul aceste medicii de obicei opteaza pentru o sedate care chiar daca nu te adoarme te ajuta sa te relaxezi.

| Dana2103 a răspuns:

Se iau medicamente care te relaxeaza inainte