| lil_2808 a întrebat:

Cum fac sa nu mai am limba incarcata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bea suficienta apa, nu manca prostii, nu fuma si nu bea cafea sau alcool.

| alessia5158 a răspuns:

Simplu, daca este vorba despre o candidoza bucala! clatesti, intai, gura cu o solutie de apa +bicarbonat de sodiu ( 1 lingurita la un pahar de apa ) apoi, sau zdrobesti o tableta de nistatin iar pulberea rezultata ( desi este neplacuta la gust )o lasi sa se "topeasca" in gura, sau folosesti o solutie de violet de gentiana 1%.
Atat nistatinul cat si violetul de gentiana ( nu ti-l prea recomand caci iti coloreaza toata limba! )distrug bacteriile si fungii, inclusiv ciuperca ce produce candidoza.Tratamentul se face intre 5 si 7 zile chiar daca au disparut depozitele albicioase de pe limba!
Ma poti folosi apa de gura care are proprietati antiseptice( eu n-am incercat-o deci, nu-i cunosc bine eficienta! )

| DianaAndra1 a răspuns:

Ce ai? Incarcata? Adica ai ceva alb pe limba? pai : foloseste si tu apa de gura. Si ia-ti o periuta de dinti cu ceva chestie pentru limba+ obraji.

| andalu a răspuns:

Un inceput ar fi ca atunci cand te speli pe dinti sa periezi si limba (probabil ca stii si tu ca sunt periute de dinti speciale pentru asta).
In plus limba devine incarcata daca organismul tau nu e hidratat bine (este cunoscut faptul ca limba poate "spune" multe despre alimentatia ta). Incearca sa bei mai multa apa.

| itsanewdawn22 a răspuns:

Limb incarcata e semn ca ceva e neinregula cu organismul tau.

| HinnaBunneh a răspuns:

Dupa ce te speli pe dinti da cu periuta pe limba. happy