| wrzzer123 a întrebat:

Cum iti dai seama cand intri in o depresie, simptome sau cand esti intr-o depresie, simptome? Dau funda! Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu îți dai seama. Văd doar ceilalți.
Totul pleacă de la nereușite, respingeri, probleme de sănătate, etc.

| gigite a răspuns:

Recomand ANDREW SOLOMON - tot ce a scris si aparut la noi, carti si articole, mai curand cauta emisiunea "Garantat 100%"- un interviu cu el.(era adineauri pe TVR 3- reluare cred)

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Dragi prieteni,
Găsiți aici înregistrarea integrală a dialogului cu profesorul de psihologie clinică, scriitorul și jurnalistul Andrew Solomon. Înregistrarea poate fi urmărită și pe www.tvrplus.ro Vizionare plăcută!

| RaduRobertRO a răspuns:

Depresia este o afectiune, in egala masura, a psihicului si a corpului. Pentru numeroase persoane, aproape jumatate dintre cei care au aceasta problema, durerea fizica este una dintre modalitatile de manifestare a depresiei.

Simptomele depresiei au, mai degraba, un caracter emotional, cazurile grave de depresie includ simptome precum oboseala extrema, tulburari ale somnului, pierderea poftei de mancare.

Oboseala extrema: Indiferent de cat de mult ati dormi, din cauza depresiei, va veti simti in continuare obositi.

Tulburari ale somnului: Multe persoane care sufera de depresie nu mai pot dormi bine. Alte persoane dorm mult mai mult decat este normal.

| AlexValentinn a răspuns:

Iti dai seama atunci cand nu te mai entuziasmeaza niciun gand/lucru pe care il faceai inainte.

| RaAlexandra a răspuns:

Buna! Ani de zile am fost in depresie, am constientizat dar nu stiam cum sa ma ajut. Nu eram mulțumită de mine sub nicio formă, cat despre ceilalți...credeam ca au aceași parere. Nu imi vedeam rostul niciunde, nu aveam chef de viata si nu ma trăgea inima sa fac lucruri pentru mine. Credeam ca sunt in plus de ai nu era asa