| Razzvan1612 a întrebat:

Cum ma pot ingrasa manac destul de mult dar nu se pune nimic? Poate nu manac destul? Proteina naturală te ajuta sa te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Spui ca ai 14 ani, deocamdata esti copil, in loc sa te bucuri de copilarie te gandesti la toate prostiile, cum sa una, cum sa alta.

| LisaJulie a răspuns:

Mananca mancare cu multe calorii cum ar fi carnea, branza, hamburgeri, pizza, snitel si la un moment dat vei lua in greutate

| shyde a răspuns (pentru LisaJulie):

OP, ia aminte ca mizeriile astea ataca ficatul in nestire.

| Cipi1212 a răspuns:

De ce vrei să te îngrași?

| Razzvan1612 explică (pentru Cipi1212):

Pentru ca am 14 ani 152 si 30 kg?

| Mindfulness a răspuns:

Cortizolul te poate ajuta, hormonul stresului sa te îngrași, daca ai cortizolul High poți să te îngrași, asta ar însemna să fii mereu stresat, sa ai un stres cronic.

| Razzvan1612 explică (pentru Mindfulness):

Eu cand sunt stresat nu am pofta de mancare, Din cauza stresului si a imonusupresoarelor am probleme cu creșterea

| shyde a răspuns (pentru Razzvan1612):

Atunci ai nevoie de un medic competent sa iti explice ce sa faci. Ai un caz specific de care nu ne-ai spus, nu lua sfaturi intamplatoare, o sa mananci numai prostii si o sa te lupti cu steatoza la ficat mai tarziu.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ce medicamente iei tu în fiecare zi? De ce ai făcut radioterapie? Spune toata povestea ca să aibă puțin sens.

| Razzvan1612 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am avut leucemie si am facut transplat dupa transplat am avut mule recti adverse am avut probleme si cu cresterea in inaltime din cauza inosupesoarelor (Contizon si Micofenolat)

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Razzvan1612):

Da, tocmai. Corpul tău a trecut prin multe. Probabil nu o să mai creşti în înălțime, dar ai supraviețuit cancerului şi asta e foarte bine.

| CalinaXandra a răspuns:

Dar ce inseamna pentru tine destul? Destul pana te saturi? Contează foarte mult numărul meselor, calitatea mâncării și cum e gătit. Începe prin a practica vreun sport sau mergi la sala, mananca carne dar evita prajelile, fructe între mese, bea multă apă, paste făinoase, lintele conțin multă proteina, fasolea, orezul. Nu sări peste micul dejun, introdu ouă fierte și brânzeturi. Îți spun asa în mare din meniul făcut de un nutriționist care a ajutat la a lua câteva kg sănătoase în plus.

| shyde a răspuns:

Daca ai un BMI in zona normala, nu ar trebui sa te ingrasi, ar trebui sa iti vezi de viata. Problema poate fi la psihic sa crezi ca trebuie sa iti modifici structura corpului atata timp cat este in parametri normali.