| anedreaeaaa a întrebat:

Cum mi-as putea albesc dintii? am 13 ani si nu vreau sa merg la dentist sa mi albeasca? vreau o soltutie care sa aiba efect imediat...inafara de spalatul mai des pe dinti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, de ce nu iti place sa te speli pe dinti? Este sanatos! Cauta si fa o solutie din: apa cu flori de musetel pe care le fierbi facand un ceai, strecoti ceaiul, adaugi peste el fierbinte la o cana de ceai 1 lingurita cu bicarbonat de sodiu, si ia si spala dintii cu periuta cu sare grunjoasa, dupa care ia si clateste gura cu ceaiul de mustel cu bicarbonatul de sodiu. Vei avea cei mai albi dinti din univers mai ceva ca negrii din africa! Bafta!

| anedreaeaaa explică (pentru Daalalifnuunalif):

Nu e vorba ca nu ma spal, dar nu da efecte rapide

11 răspunsuri:
| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| Rebecca123 a răspuns:

Spala-te pe dinti cu sare de bucatarie ori de lamaie sau bicarbonat insa nu vei avea efecte din prima spalare. daca te speli de 3 ori pe zi, in-tro saptamana cel mult 2 vei avea rezultate bune eu folosesc si sare si bicarbonat functioneaza sa stii merita sa incerci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rebecca123):

Se distruge smaltul cu sare de bucatarie, la 18 ani o sa aiba nevoie de proteza.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis sare de bucatarie! Am zis sare grunjoasa! Sau nu stii ce-i aia inca? Acea sare albeste perfect dintii frate! Mie nu mi-a sairt nici un smalt pana acum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Este si mai periculoasa.
Daca ai ocazia sa te uiti cu o lupa care mareste foarte mult la dinti vei vedea santuri in stratul de smalț.
Nu o sa dureze mult pana sare putin smaltul si atunci sa te vad.
Intreaba un dentist inainte sa te apuci sa experimentezi tampenii.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar la spital mi sa recomandat sa spal dintii cu asa ceva! Si nu la orice spital! Si nu orice medic mi-a recomandat asa ceva! Am fost operata la inima pe cord deschis si inainte de operatie mi s-a facut radiografie la dantura sa nu am carii si abcese, si atunci am primit asemenea indicatii de la medicul cardiolog, pentru a avea dintii albi! Nu va mai dati chiar asa destept, caci nu stiti cu cine vorbiti aici, va rog frumos! La o operatie la inima pe cord deschis, inainte de operatie, ti se fac analize din cap pana in picioare, nu ai voie sa ai infectii in nici un organ si in nici o parte a corpului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

De ce nu intrebi totusi si un medic dentist?
Sarea mai ales cea grunjoasa este foarte abraziva si micsoreaza grosimea smaltului in mod neuniform.
Este un leac babesc si prostesc.

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Poti folosi bicarbonat sau zeama de lamaie. Ti se vor mai albi si la prima spalare, dar un rezultat cu adevarat vzibil il vei obtine in timp. De asemenea poti incerca sa consum legume si fructe crocante. Si asta ajuta!
Uite, am mai gasit ceva si aici :
http://www.oanacuzino.ro/cum-sa-iti-albesti-in-mod-natural-dintii/

Cat despre dentist...nu este nevoie sa mergi acolo sa ti albeasca, insa ti-as recomanda sa mergi sa faci un periaj. Adica te va spala dentstul cu o pere de peraj pe dinti. Aceea te curata mult mai bine decat poti reusi tu cu o periuta obisnuita. Asta-i tot ce stiu! Sper ca te-am ajutat!

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Foloseste bicarbonat

| Riot181 a răspuns:

Salut. Foloseste bicarbonat, pune pe periuta de dinti niste bicarbonat si spalate vreo 2 minute. Ti se inalbesc dinti de la prima spalare 100%. Foloseam si eu mai demult metoda asta apoi am uitat sa o mai folosesc, de ieri o folosesc iar. Iti garantez ca o sa aiba efect. O zi faina!