Cum ne alegem medicul dentist?

Probabil de multe ori te-ai confruntat cu situatia in care vrei sa mergi la un medic dentist si nu stii pe care sa il alegi. Ai la dispozitie internetul care iti poate oferi o serie de informatii legate de cabinetele stomatologice din orasul tau, informatii legate de preturi, calitate, servicii.

Uneori ne alegem medicul dentist dupa reputatia pe care o are, dupa modul de lucru sau daca foloseste ultimele tehnologii. Aceste detalii le aflam in mare parte de la cei cu care lucram, de la cunoscuti, prieteni. Daca ei au fost multumiti, atunci iti vor recomanda medicul dentist la care s-au tratat.

Suntem tentati sa alegem un cabinet stomatologic care se afla in vecinatatea serviciului sau a locuintei noastre, dar suntem atenti si  la serviciile oferite de clinica pe care am ales-o.

O alta problema cu care te-ai intalnit sigur este daca medicul dentist  care te va trata sa fie tanar sau senior. Fiecare dintre ei are avantajele si dezavantajele lui, care se vor reflecta in sanatatea ta orala.
Atunci cand vine vorba de alegerea unui medic senior, probabil iti amintesti de acele filme specifice anilor ’50, cand medicul facea vizite la domiciliul pacientilor cu o trusa medicala, indiferent de zi sau noapte.  Avea o aliura de om bland si calm, inspira incredere. De aceea unele persoane se simt mai confortabil in prezenta unui medic mai in varsta.
Experienta medicilor mai in varsta ofera si o latura intuitiva asupra afectiunilor dentare, care poate constitui un avantaj in unele situatii, mai ales atunci cand timpul este factorul cheie in diagnosticarea si tratarea afectiunii. Alegerea unui medic in varsta are si unele dezavantaje: desi experienta de-a lungul anilor isi spune cuvantul, el nu este intotdeauna la curent cu toate tendintele medicale, poate nu este de acord cu ele, optand pentru tratamente invechite, depasite.

Uneori diferenta de varsta dintre pacient si medic este importanta in comunicarea dintre cei doi.
Un doctor tanar va fi mai deschis la folosirea tratamentelor naturiste sau medicine alternative, fiind la curent cu noile tendinte din domeniul stomatologiei. Acesta comunica mai eficient cu pacientii, explicandu-le mai bine anumite lucruri decat cel mai in varsta. Un dezavantaj al medicului tanar ar putea fi faptul ca, unora le lipseste experienta si intuitia medicilor in varsta.

Ce alegem pana la  urma?

Depinde de fiecare in parte, de ceea ce cauti, ce te intereseaza cel mai mult la un medic dentist: profesionalism, deschidere spre nou sau conservatorism, ambianta cabinetului, multitudinea de servicii oferite de o clinica.

Gasesti aici o lista practica a cabinetelor stomatologice din Romania

Articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Eu am fost acum 2 saptamani pentru o extractie si vreau sa spun ca de atunci ma doare locul acela si e umflat unde mi-a facut anestezia chiar daca dupa o saptamana de la extractie am fost la d-na doctor si mi-a pus antibiotic in locul acela 2 zile la rand, asa ca nici nu imi vine sa mai merg.

| OanaG a răspuns:

Primul medic dentist la care am mers de prima data, acela mi l-am pastrat, el stie ce lucruri mi-a facut in gura, si ar fi absurd sa ma duc la altul care nici nu stie ce a folosit medicul anterior.Tot la Doamna mea Doctor raman.

| Ana-Maria94 a răspuns:

La mine chiar nu a fost foarte greu de gasit adica, mama a gasit, stii cum e cand ai dureri nu te mai intereseaza sa cauti cine stie ce cabinet, dar uneori ne costa.Eu sunt super multumota de dantista mea:Xo ador:Xoricum multumim de sfaturi.

| MidnightLady a răspuns:

Chiar nu mai stiu cum sa-i aleg...De cand am descoperit ca am sinuzita maxilara am tot ales si tot degeaba. Dupa doua operatii(fara niciun rezultat) o sa ma las si pe mana celui de-al treilea. Poate de data asta voi avea mai mult noroc.

| MidnightLady a răspuns:

Primul l-au ales parintii. Am fost multumita de el, doar ca la interventia chirurgicala m-a indrumat spre un altul, mai experimentat, zicea el. La a doua interventie am apelat la cunostinte care au avut probleme asemanatoare. Acum nu stiu pe ce criterii sa mai aleg. Daca m-ati putea indruma, v-as fi recunoscatoare. happy Precizez ca sunt din Sibiu.

| BUBULINA a răspuns:

Multumesc chiar mi-a fost de folos, chiar maine ma duc la dentist

| Dentist.ro explică:

@BUBU LINA Multumim :) Te asteptam sa ne povestesti ce ai facut si cum a fost :) Vrem sa stim toate experientele voastre la dentist si le vom publica daca vreti in sectiunea "Aventuri la dentist" http://www.dentist.ro/articole-stomatologie-categorie_aventuri-la-dentist

| Dentist.ro explică:

@Ana-Maria94 Ma bucur mult pentru tine! E mare minune sa te intelegi atat de bine cu medicul dentist. Daca vrei iti lansez si tie invitatia sa ne povestesti "Aventurile la dentist" happy

| Dentist.ro explică:

@MidnightLady Mult succes la al treilea. Daca nu merge nici asa, anunta-ne si vom incerca sa te indrumam noi. Dar cum ti-ai ales pana acum dentistii?

| Dentist.ro explică:

@nicky Uite ce sfaturi avem noi pentru pasii care trebuie facuti dupa o extractie de masea. Sper sa iti fie de folos. In plus, daca nu iti place de doamna doctor, schimb-o repede. E extrem de important sa iti placa si sa ii incredere. http://www.dentist.ro/v-ati-scos-o-masea-ce-urmeaza

| Dentist.ro explică:

Clinici recomandate de noi din Sibiu http://www.dentist.ro/cabinete-stomatologice-sibiu

| cristianpopa a răspuns:

Buna intrebare. De pe net, recomandari, dupa experienta, reduceri, servicii.

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Pai vorbesti cu prietenii si te consulti ca altceva na-i ce face.winking

| andrei12mj a răspuns:

Eu nu am probleme...maicamea e dentist!