| ViezurE a întrebat:

Cum pot face să-mi creasca părul mai repede? Ceva tratamente si chestii. Vă dau fundă(că altfel nu răspundeţi). Am auzit că dacă te speli pe cap cu bere merge. E adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy trebuie sa ai un regim sanatos atat in alimentatie cat si al stilului tau de viata,sa te odihnesti bine, sa elimini stresul,ingrijirea scalpului, sa ai grija sa il speli corespunzator, sa faci infuzii din frunze de nuc sa te speli, sa te dai cu ulei de masline, gaz, ulei de ricin, sa te clatesti cu zeama de urzica amestecata cu zeama de la o lamaie, sa faci o masca din galbenus de ou+ulei de masline+vitamina A si aplici pe lungimea parului, sunt multi factori care depind de tine, sa nu il pieptani cand e ud, sa il usuci natural, sa iti tai varfurile in fiecare luna cand e luna plina...si lista poate continuahappy

| Bernoullie a răspuns:

Nu-i asclta singurul tratament pentru cresterea parului care functioneaza este uleiul de ricin. Se gaseste la farmacie si costa in jur de 5 lei.

| FemeiaPisică a răspuns:

Trebuie să îi tai vârfurile arse odată pe lună ca să crească mai repede.
Eu îţi recomand să le tai acasă la tine.
Întreabă pe la farmacie de şampoane din plante medicinale pentru creşterea părului şi împotriva căderii părului.

| Ziiziii a răspuns:

Eu am auzit ca iti pui otet pe par(desi mi se pare ciudat) si otetul ii da volum, creste mai repede si va fi matasos, am inceput chiar si eu sa imi pun otet pe par dar seara si cred ca functioneaza... Daca vrei incearca.Si daca il tii cat mai mult timp legat, impletit dar nu mult ca ti se roade dupa... Daca il lasi desfacut nu prea creste. Sper ca te-am ajutat, funda?kiss :-s

| cineva1992 a răspuns:

Dai cu vazelina!

| elutzagty a răspuns:

Nivea long repair love struckxFiecare fir de par urmeaza acelasi ciclu de viata, in care traverseaza trei faze: cresterea, tranzitia si stagnarea. Faza de crestere dureaza intre doi si sase ani si este determinata de factori genetici. In acest interval de timp, fiecare fir de par creste in medie cu un centimetru pe luna, astfel incat lungimea fiecarei suvite va oscila intre 24 si 72 de centimetri. "Cu cat parul creste mai lung, cu atat are de infruntat mai multi factori care il pot afecta negativ", sustine dr. Sven Fey. "Parul pana la umeri are intre doi si trei ani. Este posibil ca acesta sa isi fi pierdut deja peste jumatate din lipidele naturale din cuticulele protectoare, iar structura interna a cheratinei poate sa fie deja afectata."