| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Cum pot sa cresc in inaltime? Am 1, 73 si sunt baiat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Apucate de un sport. Dar slabe șanse sa mai crești ceva.

| aXy99 a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Ai omis cel mai important aspect laughing

| Razvan500Raz500Razvan explică (pentru aXy99):

Fac 18 peste 10 zile

| aXy99 a răspuns (pentru Razvan500Raz500Razvan):

Slabe sanse sa mai cresti. Poate 1-2 cm maxim.

| irezistibilul a răspuns (pentru Razvan500Raz500Razvan):

Mai ai mai ai de crescut, stai linistit.
Baga activitate fizica cat mai multa, dormi orele necesare pe noapte(8-9) si 60-90 de minute dupa amiaza(insa nu te culca dupa ora 15. Mananca si bea sanatos, baga: legume, fructe, peste, branza, oua, lapte, multa apa(2l pe zi), carne, baga gratare, fripturi, paste, proteine, carbohidrati. Daca ai posibilitatea sa te apuci de sala, si mai bine. Baga cat mai multa activitate fizica si ajungi sigur la 180, poate chiar depasesti inaltimea aceea. Eu la 17-18 ani eram in jur de 173-175, acum ca am 20 am ajuns la 184, insa in timpul asta am facut multa activitate fizica.
Totul depinde de tine, nu fuma tigari, nu bea alcol si nu folosii droguri, este foarte important sa nu incepi cu prostiile astea.
Bafta!

| Apokales a răspuns:

Auzisem la TV, intr-o emisiune, faptul ca o carenta de proteina duce la diminuarea cresterii in inaltime. Deci o masura pe care o poti lua este sa te asiguri ca ai necesarul zilnic de proteine.

| JicaContra a răspuns:

Baschet
CHIAR functioneaza, idealul e sa te ridici cat mai sus sa dai cu balonu' in cos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inot, baschet, mancat consistent si sanatos si dormit 8 ore pe zi.

| edit28 a răspuns:

Baietii se dezvolta pana la 21-23 ani. Sportul ajuta foarte mult dar daca tot nu esti multumit poti face un tratament cu hormoni (doar cu acordul medicului).

| morfeo a răspuns:

Asta e inaltimea ta, daca ai deja 18 ani slabe sanse sa ma cresti, poate 1cm dar maxim. Fiecare cu gena lui.

| iChristiaN47 a răspuns:

Avand în vedere ca ai 18 ani, încã mai poti creste cativa centimetri însã nu-ti fã sperante prea mari!

Recomandarea mea este sã
alergi macar 30 de minute pe zi si desigur sa incepi sa practici basket sau înot.

Pe langa asta trebuie sã ai grija la somnul de 8 ore, o alimentatie bogatã în proteine.

Good luck!