| BereCalda a întrebat:

Cum pot sa dorm noaptea linistit? Adica efectiv nu pot adormi si ma gandesc la mii de lucruri in acelasi timp, am ochii foarte afectati si obositi.Parca imi apar imagini cu un lucru la care ma gandesc, dupa vad tot felul de idei si imi umbla cuvintele prin cap si nu pot dormii decat foarte greu. Ajutor? Nu vreau intrebari gen : incearca sa uiti de ele sau povesti din astea, ca nu ajutahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Și eu am probleme cu dormitul, ori nu adorm ori mă trezesc toată noaptea. Uite câteva chestii care mă ajută pe mine să dorm normal:
-efortul fizic, zilnic dacă se poate. Aleargă, mergi cu bicicleta, du-te la sală, orice poți face. E cel mai important lucru pentru mine când vine vorba de somn.
-Să ai un program de somn regulat, te culci la o oră și te trezești la o oră în fiecare zi. Eu nici n-am nevoie de alarmă.
-Nu dormi ziua, decât dacă ești chiar foarte obosit.
-Cu vreo oră înainte de somn încearcă să-ți găsești ceva relaxant de făcut, eu citesc cărți.
-Nu exagerea cu alcoolul sau cu cafeina, bea în cantități limitate altfel îți vor afecta somnul.
-Noaptea evită lumina artificială, gen aia de la TV sau ecranul de la smartphone.
-Dacă nu poți să dormi nu te forța, mai bine îți faci o cafea și îți începi ziua. Cel mai probabil o să reușești să dormi a doua sau a treia seară mai bine.

5 răspunsuri:
| DiannaDia a răspuns:

Păi fă ceva obositor, gen aleargă vreo jumătate de oră înainte (da, noaptea). Ori lucrează ceva în plus pentru școală/serviciu. Fă ceva astfel încât atunci când ajungi în pat să fii extenuat și găsește-ți un hobby. Cine știe? Poate o să te ajute!
Merită să încerci! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mandy693 a răspuns:

Nu ai cum sa uiti de ele cel mai bine le infrunti oricat de urate sunt lucrurile(sau frumoase) ori si mai bine vorbeste cu un psihanalist