| YoyoXender a întrebat:

Poti sa devii imun la răceală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa nu racesti deloc nu ai cum. Cel mai bine este sa te feresti.

| Frank51 a răspuns:

Iei o mostră de la cineva infectat

Având boala tot mai des organismul produce rezistență, nu există imunitate absolută dar crește cu timpul.

| LPCTSTR a răspuns:

Infectia de la o persoana deja infectata sau cu suprafete.
Nu, nu poti deveni imun, asta daca nu ai de gand sa-tu rescrii codul genetic din fiecare celula din corp.
Virusurile care cauzeaza raceli apartin unei vaste familii de tulpini. Daca te infectezi cu una, dezvolti imunitate numai pentru tulpina aceea si tulpinile similare genetic, dar nu pentru toate si nu pentru totdeauna, pentru ca virusurile astea muteaza des si tulpinile evolueaza si se inmultesc intr-o fericire. Eu am racit acum 2 saptamani, am luat tratament si toate cele, iar vinerea trecuta observ ca manifest iar simptome de pre-raceala, adica amigdalita, urmand sa se manifeste sinuzita si restul de simptome caracterisitice; am concluzionat ca de data asta virusul l-am luat de pe o suprafata nu prea igienica, deci nu este exclus sa luam si de pe suprafete.

| Dismally a răspuns:

Nu ai cum, sunt peste 200 de virusuri care provoaca raceala printre care si Corona, nu cel de acum, altele mai blande happy

| Meme10Meme a răspuns:

Mergi la protest cu Sosoaca si o sa iei o raceala pe nume CapVid-21

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum racesti? prin contact cu doza virala. Nu poti sa devii imun la raceala