| Otto2014 a întrebat:

Cum pot sa vorbesc mai clar? Am si o mica problema cu "R", daca sunt mai multi "R"in cuvant ma pierd.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Incearca sa iei niste lectii de dictie, sau mai este un exercitiu pe care sa il faci acasa. Iti pui un pix in gura si spui o propozitie cu multi de r si apoi scoti pixul si spui din nou acea propozitie.

| R0R0 a răspuns:

Fa pauza intre cuvinte!

| Florentina9210 a răspuns:

Esti rarait sa inteleg.
Asa si mama a fost pana la varsta de 11 ani. Cand si-a luat inima in dinti si a inceput sa pronunte banza, banza banza banza brrranzaa si si-a dat drumul.
Eu de exemplu vorbesc repede, nu ma pot abtine.

| Otto2014 explică (pentru Florentina9210):

Si eu vorbesc repede, rarait nu sunt, pot pronunta ''branza''dar nu pot un cuvant cu mai multi r.Adica ex: rararara, nu pot.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Otto2014):

Hahaha, foarte haios. Cred ca daca as sta langa tine, m-ai face tot timpul sa rad. Nu o zic sa te jignesc ci doar ca esti foarte haios. big grin Iti dai seama, tu vorbesti repede, eu repede, ne intelegem ca lumea rolling on the floor

| Otto2014 explică (pentru Florentina9210):

Exact big grin Multi mi-au zis sa vorbesc mai lent, ca nu inteleg ce zci laughing)

| Florentina9210 a răspuns (pentru Otto2014):

Pfiu, si mie la fel. Cateodata vorbesc repede, incat ma mai opresc sa iau aer, uit sa respir. laughing Noi bagam lumea in spaima! Apropo, ce varsta ai?

| Otto2014 explică (pentru Florentina9210):

Ca si in melodia Eminem-rap god, asa vorbesc big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru Otto2014):

O, Doamne. laughing

| Otto2014 explică (pentru Florentina9210):

O sa incerc sa-i depasesc recordul de cuvinte big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru Otto2014):

Nu esti sanatos!

| Otto2014 explică (pentru Florentina9210):

Stiu big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru Otto2014):

Cel putin ma bucur ca nu sunt singura! big grin

| Xenia1234567890 a răspuns:

Exerseaza acasa in fata oglinzii. Pronunta de mai multe ori "r",, si nu ezita sa pronunti si cuvinte care contin acesta litera mai frecvent. Vorbeste mai rar si astfel vei avea timp suficient pentru o pronuntie mai clara si explicita.Bafta!