| yonu a întrebat:

Cum pot scapa de cosurile deranjante? ajutati-ma plzzz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Zineryt este cel mai bun tratament importiva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici, ramase in urma cosurilor, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala (si nu numai). Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P.S. Dar cel mai bine ar fi sa consulti si un dermatolog.

| luisika a răspuns:

Iti pot spune eu o metoda care la mine a functionat...incearca sa-ti pui pasta de dinti (colgate) de preferat pe cosuri, acestea se vor usca foarte repede iar fata va ramane foarte catifelata

| yuP a răspuns:

Spala-te cu ceai de musetel.Si conusma multe lichide ceai, apa pentru ca asa se curata pielea, te si hidratezi. Mananca sanatos.
Dimineata cand te speli pe fata spalate cu apa calduta. Eu am folosit creme de la doctor si mi-au aparut mai rau.

| dan_2834 a răspuns:

Daca esti in perioada pubertatii nu ai cum sa scapi de aceste cosuri.E normal pentru ca apar la mojoritatea adolescentilor. Daca o sa folosesti cosmetice sau altceva nu va avea nici un efect sau va avea, dar pe perioada scurta de timp.Pana nu o sa treci de aceasta perioada nu ai cum sa scapi de ele.O sa iti reapara. Daca folosesti cosmetice sau tot felul de prostii, mai rau faci.O sa ii faca rau tenului si mai tarziu poate o sa iti para rau.Nu iti mai face atatea griji pentru ca nu numai tu esti in aceasta situatie.Sunt o gramada de adolescenti care se confrunta cu o asemenea problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zineryt, alaturi de Skinoren, este unul dintre cele mai recomandate tratamente contra acneei de medicii dermatologi din Romania.

Zineryt este un medicament contra acneei produs de compania Yamanouchi din Olanda. Este un medicament care se elibereazape baza de reteta si se gaseste in majoritatea farmaciilor. Se prezinta sub forma de pulbere si solvent solutie cutanata. Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina 40 mg/ml sub forma unui complex cu zinc. Acest complex este dizolvat in alcool la care s-a adaugat o substanta cu efect emolient asupra pielii. Celelalte
ingrediente sunt: acetat de zinc, diizopropilsebacat si alcool. Eritromicina are efect impotriva bacteriilor care cauzeaza cosurile. Impreuna cu zincul, eritromicina distruge nu numai bacteriile, dar solutia scade si cantitatea de sebum produsa.
Zineryt este un lichid clar, incolor, cu miros de alcool. El este prezentat intr-un flacon impreuna cu un aplicator. Cu acest aplicator Zineryt poate fi aplicat pe piele. Aplicatorul este protejat de un capac care
se insurubeaza. Flaconul este ambalat intr-o cutie galben/gri pe care este inscriptionat Zineryt. Zineryt este in mod obisnuit livrat gata preparat de catre farmacist. Daca nu, in cutie se gasesc instructiuni asupra modului cum se prepara.

Skinoren apare printre primele mentiuni in cazul unui tratament medicamentos pentru acnee (acneea vulgaris). Skinoren este produs de compania Schering AG si se bazeaza pe actiunea terapeutica a acidului azelaic.

Skinoren este comercializat cel mai des sub foma de crema si gel. Crema are o concentratie de 20% acid azelaic, iar gelul de 15%, deci crema este mai concentrata. Conform producatorului, gelul realizeaza o concentratie mai buna la nivelul pielii. Se aplica pe suprafata afectata, dupa curatarea pielii cu un agent de curatare cu pH 5-5, 5. Ca orice alt tratament pentru acnee, eficienta sa depinde de gravitatea acneei si de raspunsul fiecarui individ la tratament. Produsul functioneaza pentru acneea moderata dar nu este suficient pentru acneea severa, care necesita tratamente sistemice (orale).

| Irinuca98 a răspuns:

Bun am auzit de la un medic. Scuzati ca spun acum cuvintele asa urate
-Tu cred ca ai 12 ani. deci nici vorba de sex dupa ce faci sex prima oara incep sa iti dispara cosuril.

-A 2 modalitate si asta imposibila! tratamentul facial cu sperma cu lichid spermatic!(Nu este o gluma uitate pe net!)

-Exista niste creme : uite http://SPAM/3x8oosf

P.S : Mentionez cele 2 optiuni de sus nu le incerca esti prea tanara pentru asa ceva nu iti strica vitoru!

| Irinuca98 a răspuns:

Bun am auzit de la un medic. Scuzati ca spun acum cuvintele asa urate
-nu stiu cati ani ai...dar iti spun nici vorba de sex dupa ce faci sex prima oara incep sa iti dispara cosuril.

-A 2 modalitate si asta imposibila! tratamentul facial cu sperma cu lichid spermatic!(Nu este o gluma uitate pe net!)

-Exista niste creme : uite http://SPAM/3x8oosf

P.S : Mentionez cele 2 optiuni de sus nu le incerca esti prea tanara pentru asa ceva nu iti strica vitoru!

| Irinuca98 a răspuns:

Pai eu mi-am luat de o luna zineryt si aveam foarte multe cosuri iar acum mai am vreo 2-3. mergi la doctorita sau doctorul de familie si ii ceri o reteta si mergi la farmacie si iti iei.si te dai cu el de 2 ori pe zi (dimineata si seara) si daca mananci multe dulciuri mai redu din ele pentru ca si de la ele se fac cosuri :p. succes