| 알리나 a întrebat:

Cum pot scapa de frica de dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ana-Maria94 a răspuns:

Trebuie sa iti spui ca totul va fi bine si sa nu te gandesti la tot ce e mai rau stiu ca e greu, dar incearca.Eu merg la dentist de mult si am trecut prin toate aproape extractii si tot felul si acum chiar merg cu placere.multa bafta

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ca de orice teama nejustificata: o infrunti fara sa te gandesti. Iti trebuie un act de curaj pentru moment, ca atunci cand te arunci in apa. Daca nu cumva ai ghinionul sa dai peste vreun incompetent (incearca sa mergi pe recomandari ) dupa doua vizite iti vei da seama cata nevoie ai de dinti sanatosi si ca e o banalitate vizita la stomatolog. Pentru dureri exista anestezii, ramane cheltuiala si senzatia incomoda ca iti umbla cineva in gura, dar treci peste astea pentru o dantura sanatoasa. Mai bine decat sa mirosi ca un canal cand te saruti, nu-i asa?

| Didw a răspuns:

Multi oameni inca se tem de mersul la stomatolog in ciuda faptului ca tehnicile dentare au fost considerabil imbunatatite in ultimii ani, eliminandu-se aproape complet durerea. Daca vei face o vizita la stomatolog vei observa, cu siguranta, ca lucrurile s-au imbunatatit cu mult de la ultima ta vizita.

Impresia generala e una de relaxare, tehnicile dentare si procedurile de sterilizare sunt mai noi si mai performante, iar echipamentul este de ultima generatie.

Pai... un sfat foarte simpluwinking-nu trebuie sa te duci cu frica, ci doar sa crezi ca dentistul iti face un binewinking...eu asa am facut si iata ca acum nu imi mai este fricawinking

| SaȘha_7030 a răspuns:

Sti cum am scapat eu? am zis ca nu are ce sa-mi faca grav el ma va ajuta si va fi totul in regula am intrebat caateva prietene si a zis ca va fi in regula intreaba si tu prieteni poate te vor incuraja

| teomoto a răspuns:

Daca te frica de stomatolog inseamna ca te frica de toti doctori de ce? doctori sint persoane ca si noi doar ca prin natura meserie nu face altceva decat ne ajuta sa scapam de necazuri.Si ca sa acapi pe FRICA, nu ai alta posibilitate decat sa mergi la el sa-l infrunti. Eu am convingerea ca poti si vei fi o invingatoare. Succes.