| Loilo a întrebat:

Cum pot scoate o masea usor? Fara sa ma doara. Se misca tare dar ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Nu asculta toate prostiile cu palica fiarta,si sa pui pe x si y sa traga de ea, nu conteaza ce masea e, trebuie sa mergi la un dentist, iti va amorti zona si ti-o va extrage fara durere, nu fa acasa asa ceva de oarece pot ramane resturi de masea rupta sau radacini si asta te va afecta pe viitor, fa-ti curaj si du-te la dentist

4 răspunsuri:
| MariusCalu a răspuns:

Da-ti cu ceva in gura sa iti amorteasca gen palinca fiarta

| Anonima8943 a răspuns:

Pui pe altcineva sa ti-o scoata, de exemplu tatal tau, o sa scapi mult mai repede de ea decat ai crezut, sau manca un mar pe partea aceea...

| ashlee a răspuns:

Nu interveni tu. Si nu incerca sa scoti maseaua. Dupa ce un dinte este extras, dintii invecinati migreaza in directia golului ramas (se inclina, coboara, etc). Cel mai bine e sa incerci sa salvezi dintele.

Daca te doare, inseamna ca pulpa dentara (nervul) e inflamata si s-ar putea sa ai nevoie de un tratament de canal (daca ai si infectie de la carie). Acum la dentist se foloseste anestezie si nu te va durea. Faptul ca se misca nu prea e ok, dar iti recomand sa faci tot posibilul sa o salvezi.

Altminteri, pentru acoperirea golului ramas, este nevoie fie de punte dentara (dar implica slefuirea dintilor vecini si 3 coroane dentare) sau implant dentar. Dintele natural (chiar si o radacina pe care s-a pus coroana) e de preferat.

| Dara201 a răspuns:

Poți să îți pui înainte un pansament cu apă fiartă apoi îți miști ușor ușor maseaua, apoi din ce în ce mai tare și după cu un șervețel încerci sa tragi în sus