| marianje a întrebat:

Cum pot slăbi 10 kilograme într-o lună și jumătate? E posibil? Și mai vreau să știu cum scap de colăceii de pe burtă și grăsimea de la fese în jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate.

N-ai indicat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti...

Oricum, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| xtembix a răspuns:

Foarte mult sport si o alimentatie sanatoasa!

| Bianca306 a răspuns:

Cel mai bine e sa sari coarda o jumatate de ora. Nu poti sa slabesti intr-o luna si jumatate 10 kg ca nu e bine dar in timp o sa dai jos colaceii.

| BlakeLively a răspuns:

Raspunsul este si logic. Ce, nu ai aflat ca trebuie sa faci multa miscare si sa mananci sanatos ca sa slabesti?! Si este posibil, daca ai vointa. Dimineata(9:00) tot ce trebuie sa mananci este o salata(ridichi, rosii, ardei, ceapa, etc). La pranz se servesc doar supe si ciorbe(13:00/14:00). Seara (18:00-18:30) se mananca doar peste cu legume sau ceva foarte usor gen:rosii cu branza. In acest timp(o luna jumate) nu a voie sa pui gura pe ciocolata si sucuri acidulate, tot ce bei este apa plata,ceaiuri(din plante,special pentru slabit) si sucuri facute in casa. Dimineata,inainte de micul dejun fa sport o ora, si seara, inainte sa mananci plimba-te. Apoi, dupa ce iei cina, fa abdomene(100-200) pentru inceput, culca-te cat mai devreme posibil 22-23 ca sa nu te apuce foamea. Nu ai voie sa depasesti 18:30(cina). Bafta!

| LioErnest a răspuns:

Uite niste aticole despre diete, sport, life-style!
inclusiv un articol despre cum sa slabesti in functie de forma fundului! http://viatadecupluindoi.blogspot.ro/

| PewOfficial a răspuns:

Iti spun cu drag deoarece si mama mea e innebunita dupa kg in minus. Ea dimineata mananca jumatate de felie de paine alba, iar la celalalte mese nu mananca deloc paine, ea incearca sa inlocuiasca painea cu diverse. Isi face mancaruri care nu necesita paine. Bun cu mancarea am rezolvat-o!
Sportul. In fiecare zi, de dimineata, merge si alearga cate 30-40 de minute pe un stadion imbracata cat mai gros. Bafta! Spor la slabit!