| morarescu2003 a întrebat:

Cum pot sti daca sufar de o boala mintala? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crescent a răspuns:

Daca suferi de o boala mintala, nu cred ca sunt sanse sa iti dai seama singur.

| Invictusman a răspuns (pentru Crescent):

Își poate. Se numește depresie sau tulburare bipolara printre altele și ești constient ca ești bolnav psihic.
Doar în cazul psihoze-lor și a unor forme grave de schizofrenie nu îți poți da seama fiindcă ai realitatea distorsionata, ai propria lume care nu e în concordanta cu lumea unui om sănătos + halucinațiile grave și paranoia constant.
Unu care nu e în deplinătatea facultății mintale nu e conștient de faptele sale și de starea lui mintală.
Deci cei care sunt nebuni cu adevărat, sper sa nu jignesc pe cineva au o forma cronica de paranoia numita în termeni actuali psihoza, și schizofrenia desigur. Dar dacă sunt corect tratate nu îți dai seama când stai cu unul de vorba ca e schizofrenic decât dacă îl cunoști bine. Dacă nu urmează tratament îți dai seama fast dacă cunoști bolile mintale.
Oricum se știe ca cei care erau genii sufereau de schizofrenie.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la doctor! Aici nu poti rezolva si mai primesti si niste raspunsuri stupide.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dat fiind faptul ca ajungi aici si pui o intrebare intr-un mod cat se poate de, decent dpdv mental, se numeste ca NU POTI STII
doar un psihiatru te poate diagnostica

| Invictusman a răspuns:

Dacă stai izolet complet de societate, nu ai prieteni deloc, te simți trist mereu, ai gânduri de sinucidere, nu poți dormi cu lunile atunci ești bolnav mintal.

| Alverto a răspuns:

Punând întrebări stupide pe TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar care nu suferă? big grin Fiecare cu gâza/ roiul lui.

| geoconda a răspuns:

Păi înseamnă că suferi sau ai această senzatie daca întrebi aici. Raspuns. Nu stiu, si nici nu vreau sa stiu, traiesc cu impresia ca bolile mentale vin si pleacă, asa ca happy