| magibuci a întrebat:

Cum pot trata o masea cariata umflata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul dentist, nu ai ce face tu personal!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi la medicul stomatolog si te rezolva.

| doinitsaandronic a răspuns:

Incearca sa iti clatesti gura cu apa calduta si o lingurita de sare.
Iar maine mai bine ar fi daca ai sa consulti un medic.

| 49Days a răspuns:

(in prima faza daca nu vrei sa mergi la medic) antibiotic(amoxicilina) + de durere ar fi tador sau nurofen(eu nurofen folosesc de dureri)

| DariaHàhaa a răspuns:

Probabil ai puroi la masea. Du-te la medic si o sa ti-o rezolve el. happy

| iulica138 a răspuns:

Eu am luat o pastila speciala de calmarea maselelor, nu stiu du-te si tu la o farmacie si intreaba daca are o pastile de durere a meselelor, dar mai bine du-te la doctor, el stie ce-i mai bine pentru tine happy