| CreaţaWsz a întrebat:

Cum poti iesi din depresie? Sfaturi ceva? (in afara de antidepresive, ca am incercat si degeaba)...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

O plimbare în aer liber te-ar putea ajuta.De preferat în munți.
batting eyelashes

| CreaţaWsz explică (pentru єχcєєℓ):

Multumesc!

| єχcєєℓ a răspuns (pentru CreaţaWsz):

Crești mare!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Depresia intervine atunci cand ne simtim coplesiti de anumite evenimente si nu mai putem controla situatia.Pot spune ca in 90%din cazuri depresia este o stare de lene a sistemului neuronal, atunci cand, practic, renuntam sa ne mai concentram asupra situatiei.Intoarce-te,mental,cat mai aproape de momentul in care ai simtit ca ai pierdut controlul, cand ai simtit ca nu mai ai nici un motiv sa te ridici din pat. Apoi concentreaza-te asupra lucrurilor care iti fac placere si fa-le, lasand la o parte orice alt gand.Cand vei descoperii ce anume ti-a provocat starea actuala, evita sa te mai gandesti la acel lucru.

| LikeARollingStone a răspuns:

Pff...si eu sunt in aceeasi situatie, dar ma pricep la sfaturi. tongue
Muzica poate ajuta, cititul poate ajuta...
Incearca sa fii ocupat tot timpul, sa nu ai timp sa te gandesti la cat de trist esti...
Sper sa iesi cat mai curand din starea asta, ca tare blestemata e! wave

Răspuns utilizator avertizat
| MoruAndrei a răspuns:

Evită alcoolul şi drogurile (dacă e cazul), mănâncă sănătos, nu uita de orele de somn, fă câte mai multe activităţi fizice (cel mai important aspect) etc.