| 10msn a întrebat:

Cum poti scapa de vergeturile de pe spate si de acneea de pe spate?
Trebuia sa faci analize sau se da o crema anume?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

De vergeturi nu prea poti scapa, mai ales daca sunt vechi. Le poti insa ameliora/prevenii altele cu o crema cu bitter suedez(sunt pe la plafaruri in jur de 20 lei).
Pentru acnee incearca sapunul de sulf(tot la plafar gasesti) si incearca sa porti imbracaminte comoda, bumbac, sa nu transpiri.
Daca nu se amelioreaza nu ti-ar strica niste analize sau macar un consult la dermatolog, poate fi si ceva hormonal sau alte afectiuni.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu iese stors, pe acnee se poate da cu "crema neagra" (Ihtiol), in maxim 24 ore se va umfla si se va sparge, cand trebuie stors de puroi, dupa care dezinfectat si uns cu crema cu tetraciclina.

Cu vergeturile e recomandat sa fie consultat un medic de specialitate (dermatolog).