| BRobertIce a întrebat:

Cum sa dau burta jos?

Vroiam sa va intreb ca sau dau burta jos trebuie :

1.Sa mananc putin si des
2.Sa fac abdomene in fiecare zi
3.Sa nu mananc deloc paine

? Astept raspunsuri big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. da
2. NU, asta e greseala tipica de copil mic, abdomenele sunt pentru tonifierea musculaturii ( partea de sus a abdomenului, pentur partea de jos exista ridicari de picioare - vezi pe net ), si la abdomene se ard foarte putine calorii.
Daca vrei sa lucrezi si abdomenul atunci fa asta de MAXIM 2 ori / saptamana, 4 serii de abdomene, 4 serii crunch, 4 serii ridicari de picioare.

Pentru datul burtii jos ai nevoie de CARDIO ( alergat, inot, la sala, etc. ), si NU zilnic, de 4-5 ori / saptamana, acorda corpului tau timp de refacere, altfel o sa ai probleme cu articulatiile, refacerea e foarte importanta.

3. nu neaparat, mananca paine cu cereale, si 2-3 felii pe zi.

| FadetoBlack a răspuns:

Bună
ca să dai jos burta ai nevoie de muuulte abdomene, deci să faci zilnic. Cu mâncare, bănuiesc că te gândeşti că dacă mânânci nu dai jos... MAi ales dacă se pune pe burtă
deci în concluzie sfatul meu e să faci abdomene în fiecare zi, şi să nu mânânci aşa mult, sportul de asemenea poţi să-l faci! ajută la sănătate!
Numai bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru FadetoBlack):

Multe abdomene pentru a da burta jos? mai documenteaza-te happy
poti sa nu faci abdomene deloc daca vrei doar sa dai burta jos, abdomenele sunt pentru tonifierea musculaturii ( partea de sus a abdomenului, pentru partea de jos exista alte exercitii )

| FadetoBlack a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar o să mă documentez happy Eu aşa ştiam, şi auzeam frecvent chestia asta happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru FadetoBlack):

Conteaza si de la "cine" stiai, daca stiai de la oameni in domeniu sau de la habarnisti ( in Romania sunt destui... )

Dar daca te documentezi, documenteaza-te pe net pe site-uri de specialitate ( getfit.ro sau alte site-uri de fitness, in niciun caz pe TPU ), sau vorbeste cu un instructor de la o sala de fitness.

| Lollipop023 a răspuns:

Buna! Pai ca dai burta jos trebuie ma mananci destul de des(dar nu ciorba sau friptura la gradar) de ex: de dimineata un mar la pranz o salata pe la 14 fructe, iar abdomenele sunt si ele necesare.