| urgentr a întrebat:

Cum sa fac sa slabesc? Urgent dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BBAlyss a răspuns:

Fructe si legume, lactate, carne de pui dar dar mai ales peste
Dar in cazul fructelor nu iti recomand bananele
Deci...am sa iti spun cateva fructe si legume pe care le poti manca, ce sa faci...
~In primul rand bea foarte multa apa, chiar si acum in sezonul rece, de fapt acum poti bea foarte multe ceaiuri, iti recomand ceaiul verde dar daca nu ai poti opta pentru. ceaiurile obisnuite fara zahar si cu lamaie
~Incearca sa reduci, treptat cantitatea de paine pe care o mananci zilnic
~Nu manca dupa ora 7, si imi imaginez ca poate nu poti respecta acest sfat, asa ca iti dau altul, incearca intr-o saptamana sa nu mai mananci dupa ora 7, urmatoarea saptamana dupa ora 6, iar apoi dupa ora 5, daca reusesti sa faci asta eu cred ca esti o persoana foarte ambitioasa si cu o vointa de fier
~Si ca sa iti fie mai usor, ai putea sa scrii in fiecare zi ceea ce mananci, pentru. a-ti putea calcula nivelul de calorii consumate
~O alta idee ar fi aceea de a manca putin, dar de mai multe ori, sau daca mananci doar de 3 ori pe zi, intre fiecare masa ai grija sa iei o mica gustare, de preferabil un fruct(un mar, SAU PROFITA DE IARNA SI CUMPARA-TI PORTOCALE, MANDARINE, CLEMENTINE)
~REGULA DE AUR:NICIODATA SA NU SARI PESTE MICUL DEJUN

Iar acum in legatura cu sportul, eu de exemplu am o bicicleta de fitness, dar daca tu nu ai asa ceva, am sa iti dau cateva tipuri de exercitii:
Pai de exemplu, ai putea sa incepi sa alergi deoarece alergatul iti ofera foarte multe beneficii, te ajuta sa arzi caloriile pe care le-ai consumat, SI INCA CEVA TREBUIE SA ARZI MAI MULTE CALORII DECAT AI CONSUMAT, si te ajuta si sa ai picioare frumoase. Dar, un mic sfat, NU EXAGERA CU ALERGATUL, NU INCEPE INCA DIN PRIMA ZI SA ALERGI 1 ORA, IAO USOR, LA INCEPUT INCEARCA SA ALERGI 15 MINUTE, APOI MARESTE CU 5 MINUTE PANA AJUNGI LA JUMATATE DE ORA.VEI MARI ATUNCI CAND VEI SIMTI TU CA POTI MAI MULT, SI ODATA CU MARIREA TIMPULUI POTI MARI SI DISTANTA
~Iar in casa, pentru. ca acum este iarna si nu prea cred ca iti arde de alergat, poti face flotari, pentru. ca te ajuta sa dai burtica jos, si tot asa ca la alergat, cate putin la inceput pana cand crezi ca poti mari numarul.Profita de sezonul rece si mergi cu patinele iar la primavara cu rolele

Ei bine cam asta a fost, eu sper ca te-am putu ajuta, deoarece si eu am incercat sa slabesc si chiar am reusit, dar mai am putin de munca. Cele mai importante 2 cuvinte care trebuie sa fie in mintea ta sunt AMBITIE si VOINTA.Nu te da batuta, si daca ai mai incercat pana acum sa slabesti si nu ai reusit gandeste-te ca de data asta va fi altfel, pentru. ca te asigur eu ca vei reusi happy

Daca ai nelamuriri cere-mi id'ul si iti explic orice vre tu, stiu ca cam mult de citit, DAR ESTE VORBA DE SANATATEA SI FERICIREA TA IN JOC!
Bafta!

7 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Un regim alimentar echilibrat si activitatrea fizica sustinuta vor face minuni pentru silueta ta. Iata si cateva trucuri: http://www.divahair.ro/diete_si_slabire. Spor sa ai!

| mioara a răspuns:

Consulta un nutritionist inainte de toate.

| Ana a răspuns:

Fa sport si tine un regim alimentar.

| BBAlyss a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa slabesti eu cred ca in primul rand ar trebui sa ai grija la ce mananci, iar apoi sportul pentru. ca fara sport n`ai sa reusesti[crede`ma ca stiu asta]. Nu trebuie sa alergi pe distante mari dintr`o data ia`o incetu` cu incetu` dupa un timp mareste pootin viteza si minutele iar pe parcurs fa acelasi lucru sper ca intr-un fel ti-am fost de ajutor happy

| kolcov a răspuns:

Alearga tine cura, de ex: Dimineata faci 2, 3 ture de 100m, dupa care mananci 3, 4 felii de paine prajita cu ce vrei tu, la pranz mananci mancare gatita cu putine grasimi, si seara mananci ceva usor de ex o salata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina pe cat posibil din aceasta produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa, in special, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Pentru rezultate bune, alearga zilnic 20 de minute cu viteza medie(chiar si mai mult daca consideri ca este cazul). Astfel vei slabi treptat, dar frumos si sanatos.Succes.

| missoty94 a răspuns:

Vrei sa slabesti urgent? cam in cit timp: 2-3 ore sau cit? lol