| LERA_7476 a întrebat:

Cum sa inalbesc dintii pe cale naturala si sa nu fie daunator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Dintii se albesc (nu inalbesc) pe cale naturala daca ii freci dupa periaj cu o felie de lamaie, in fiecare seara!

| Alex_9631 a răspuns:

Spala-te pe dinti dupa fiecare masa. Atentie! nu folosi gumele de mestecat pentru ca iti distruge smaltul, la fel si fainoasele, painea s.a. Daca nu ai pe langa tine o periuta de dinti, foloseste un mar, in caz de ai happy. Iti curata smaltul.
+ foloseste pasta de dinti cu mai mult fluor. NU este daunator
Te mai poti duce la stomatolog si-ti poate inalbi dintii, nu e foarte scump, dar ai sa ai o mica sensibilitate timp de 2 saptamani(un unchi de-al meu a facut). oricum dintii albi happy.
Atentie! dintii nu trebuie sa fie sclipitori de albi, cum vezi in reclame, acesta poate fi daunator.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Daca mergi si tii albesti la dentist o singura data nu patesc nimic...

| Zmeura_5657 a răspuns:

Whitening strips, daca nu ai ce facebig grin
Te poti spala in fiecare seara (dupa periatul dintilor cu pasta facuta pentru albirea acestora) cu un amestec de bicarbonat de sodiu amestecat cu lamaie(cant. mica). Insa ai grija sa nu periezi prea tare si foloseste ''up and down motions'' pentru ca smaltul dintilor se va strica daca ii periezi prea des si prea mult.
Capsunile si peroxid de hidrogen, also help.big grin
P.S= mai merge si lemnul de frasin smug

| Christinel a răspuns:

1. te speli pe dinti cu sare in loc de pasta pe dinti si apoi mesteci o guma ca sa nu ai respratie urata
2. te speli pe dinti cu bicarbonat de sodiu happy

| maddddu a răspuns:

Pai sa ai mare grija si la dintii tai:-s
Spala-te cu pasta de dinti : signal, mie mii albeste.
daca dintii tai sunt sensibili nu pune pic de sare sau bicarbonat pe ei ca te rog si devin ff sensibili :*si durerosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu bicarbonat de sodiu, si cu sare alternativ si pentru a-ti intari gingiile clateste gura cu ceai de salvie

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute