| Madda_3260 a întrebat:

Cum sa incep. Aseara a inceput sa ma doara tare spatele in partea dreapta, jos. prima data am crezut ca nu e nimic. ma doare de oboseala. aseara ma durea ff tare cand am iesit afara. debea mergeam. mi-am facut o baie fierbinte si m`am culcat. azi iar ma doare. nu stiu ce am. si m-a mai speriat si mama ca pot avea ceva la rinichi rolling eyes
Poate fi asa oare? Mentionez ca ma doare doar atunci cand merg, cand ma misc. cand stau intinsa in pat nu am nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| linx a răspuns:

Nu te speria, vezi unde iradiaza durerea daca e o durere cu punct fix sau iradiaza spre membrele inferioare e o durere de coloana lombara[de la curent cel mai probabil sau efort excesiv] si trece prin repaus pe plan dur[fara perna] sau A. I. N. S si calmante. Daca e rinichiul durerea iradiaza spre organele genitale si e insotita de jena la urinare, usturimi, febra etc si se trateaza dupa caz cu antibiotic, antispastic si analgezic.Totusi sa mergi la medicdaca se agraveaza.Pa

2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

S-ar putea sa ai un rinichi usor deplasat, de la vreun efort sau vreo miscare brusca. Ai probleme cand faci pipi? Pune-ti o compresa calda la spate, sau infasoara-te cu un fular gros.Bea cel putin 2 l de apa, ceai etc. Daca durerea persista, du-te neaparat la medic.

| amy3semj1405 a răspuns:

S-ar putea sa ai ceva la rinichi sau pur si simplu ai stat in curent. Am mai avut si eu probleme din astea si am luat de la farmacie un plasture cu ardei iute. Nu e nici scump si il poti aplica pe zona unde te doare, il lasi daca se poate 24 h dupa care il scoti( plasturele este f mare nu e ca cele obisnuite ) Are proprietatea de a incalzi zona - la inceput s-ar putea sa simti o intindrere usturatoare dar in 5 min trece. E f bun dar asta tine numai daca NU ai probleme cu rinichii.